דרכי זיהוי ואבחון של שבץ מוחי

סימנים מוקדמים

מחקר עולמי מקיף מצא שאחד מכל שלושה חולים שעברו שבץ מוחי סבלו מהתקפים איסכמיים חולפים לפני השבץ עצמו, מרבית ההתקפים קרו בשבוע שלפני השבץ.

(הקורא הנאמן, ידידי יעקב, מעיד שאישית אצלו התבטא הדבר בחוסר שיווי משקל, בעיקר בעת קימה ומעבר לישיבה, אני אישית התקשיתי לכתוב ולהחזיק עט כשבוע לפני האירוע, אבל אז לא היה לי ספר כזה לקרוא, והתעלמתי).

80% מכלל מקרי השבץ הם איסכמיים - נגרמים מחסימה של אחד מכלי הדם המספקים דם למוח, יתר ה-20% הם תוצאת פקיעה של כלי דם היוצרת דימום.

לדברי החוקרים אותם אירועים חולפים מהווים התראה, התסמינים דומים מאוד לאלה של שבץ - אובדן תחושה באחד הגפיים או קשיים בהפעלתו, נימול - תסמינים אלה נמשכים בדרך כלל דקות אחדות בלבד ואינם מותירים נזקים למוח.

מסקנת המחקר פשוטה: יש להתחיל מייד בבדיקות ובטיפולים ולמנוע שבץ מוח חמור. חשוב להתייחס לאזהרה זו ברצינות ולמנוע את הנזק החמור העלול להיגרם על ידי השבץ החמור הצפוי אחרי האירוע הקל. (המחקר פורסם בגיליון מרץ 2005 של MEDICAL NEWS, JENNIFER WERNER MD)

פרסום של האגודה הנוירולוגית בישראל (מרץ 2005) אומר:

"30-40% מהאנשים המגיעים לבית החולים עם שבץ מספרים שבערך שלושה חודשים לפני כן הם איבדו יכולת דיבור למשך חמש דקות, או שבעת צפייה בטלוויזיה "ירד להם וילון" על עין אחת ולא ראו בה. תופעה זו מעידה על אירוע מוחי חולף והוא אכן נעלם לחלוטין תוך חצי שעה, אך הלוקים בו לרוב מעדיפים להתעלם ממנו, וטוענים שרק היה נדמה להם.

אולם התעלמות זו היא המגדילה את הסיכון להיפגע כי הסיכון לאירוע מוחי משמעותי הוא גדול למדי, תוך חודש הוא כ-15%, ותוך שנה עד 30%. האירוע החולף הוא סימן אזהרה שיש להתייחס אליו ברצינות.

כי כל ההבדל הוא, שבמקרה החולף הצליח הגוף לפרק את הקריש ואז התופעות חולפות. אם הנפגע פונה לטיפול הוא יקבל חומרים נוגדי קרישה ויוכל להציל את עצמו מנכות קשה או מוות.

מנסיוני אני יכול להוסיף כי גם רופאי המשפחה, ולעתים גם נוירולוגים שלא התמחו באירוע-מוחי, מזלזלים ומנסים לעבור לסדר היום. עצתי היא לא לוותר, לפנות לנוירולוג מומחה ולדרוש בדיקת מקפת.
(לצערי- גם במשפחתי לא בדיוק שומעים לי).


מחקר שנערך בארה"ב מראה כי כשליש מהלוקים בשבץ-מוחי מתים לפני שצוותי החירום מגיעים אליהם. במספרים: מבין 500,000 הלוקים בשבץ מוחי מדי שנה בארה"ב, 167,000 מתים לפני שהאמבולנס מגיע (לפי פרסום אחר מספר הנפגעים בארה"ב מדי שנה מגיע ל- 750,000).

קיים גם הבדל גיאוגרפי: אחוז הנפטרים במדינת וושינגטון הוא כ-23%, בעוד במדינת אורגון הוא 67%. הסיבה העיקרית למוות היא: חוסר האבחון של בני המשפחה, שאינם מזהים שאכן המדובר בשבץ מוחי ולכן לא ניתן לנפגע טיפול במדללי דם תוך 3 שעות מהאירוע. העיכוב בטיפול עלול להיות קריטי.

התסמינים העיקריים של שבץ מוחי כוללים חוסר תחושה פתאומי, חולשה של גפה, פגיעה בראייה, סחרחורת ואיבוד שיווי משקל, בלבול וקשיי דיבור פתאומיים

אם חשים הפרעות פתאומיות בתחושה או תפקוד של איבר, כאשר יש הפרעות מוטוריות של יד ורגל באותו צד, כשנוצר עיוות בפנים, הפרעות ראיה, סחרחורות או חוסר שיווי משקל - מהרו לבית החולים.

הטיפול הוא קודם כל מה שהרופאים מכנים טיפול מייצב כללי: מתן נוזלים, תרופות סותרות חומצה ומעקב אחר לחץ הדם.

באוטם מטפלים על ידי צנתור או תרופות. תרופת T-PA (אקטילין) ניתנת דרך הוריד בשלוש השעות הראשונות אחר האירוע. הצנתור נעשה בדרך כלל עד שש שעות מהאירוע (ראו להלן גם על הסיכונים בטיפול זה).

ככל שחולף יותר זמן בין האירוע לטיפול גוברת הסכנה לחיי האדם.

חשוב לזהות שאכן זהו אירוע מוחי ולהחיש את הנפגע תוך שלוש שעות לחדר מיון מתאים, וכך להציל חיים.

הזיהוי נעשה באמצעים פשוטים. מפורסמת שיטת שלוש השאלות:

  • בקש את האיש/ה לחייך - אם החיוך עקום, בשל חוסר שליטה על שרירי לחי אחת, חוש לבית החולים
  • בקש ממנו/ה להרים את שתי הידיים - נפגע אירוע מוחי אינו שולט על אחת הידיים
  • שאל אותו/ה לשמו וכתובתו/ה - אם הדיבור אינו ברור, או הזיכרון פגוע, הזמן מייד אמבולנס

אני חוזר על כך מספר פעמים באתר זה לא מפני שאיני זוכר שכבר כתבתי זאת, אלא בשל הצורך להטמיע בזיכרון. זכור- אתה יכול להציל חיים.

לאחרונה יצא מסע פרסום  לזיהוי שבץ מוחי ,הנעזר בגימיק לזיכרון.  .מילת המפתח שניתנה היא : "דחילק"

בקש מהנפגע לעשות את הדברים הבאים:

  1. דבר אלי – כל משפט פשוט כמו בוקר טוב או מה שמך
  2. חיוך בבקשה – ראה אם החיוך שווה בשני צדי השפתיים
  3. ידיים הרם – בקש להרים את שתי הידיין יחד,וראה אם הורמו שווה
  4. לשון החוצה – ראה אם הלשון מאינה צונחת [נשברת] הצידה

אם אחד מאלה אינו פועל כהלכה קרא לאמבולנס – חייג 101 למד"א, תאר את הסימנים, ותן מיקום מדויק.
מאמרים אחרונים

קישורים
- למידה וזיכרון
- דרכי חשיבה
- זיכרון וכימיה
- זיכרון ותזונה
- הזדקנות ותזונה
- תהליכי הזדקנות
- מוח בריא

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:סוגי שבץ מוחי | אריכות חיים | הדעה והדיבור | מחלות והזדקנות | סוגי זיכרון | שיטות לימוד | תהליכי למידה | מפת האתר