האמבטיה - בשירות נפגעי שבץ מוחי

הסגולות הייחודיות של האמבטיה

כבר מימים קדומים נחשב הטיפול במים כבעל חשיבות מרובה. במקורות קדומים אנו מוצאים את הגברת ההשפעה של האמבטיות על ידי הוספת חומרים למים, ביניהם שמן אורן, תבלינים ועשבי-ים.

  • אמבטיות חמות ממושכות נחשבו ונחשבות עדיין כמועילות במקרי שיגרון.
  • אמבטיות עם דו-תחמוצת הפחמן נחשבו כמשפיעות על פעולת הלב.
  • אמבטיות בוץ הומלצו כי הוערך שחומרים שונים חודרים כך אל מערכות הגוף.
  • אמבטיות סדינים נהוגות עד היום במרחצאות המרפא ("ספא") בשל ההשפעה המביאה להרגשת חום/קור.
  • אמבטיות הזעה ("סאונה") ידועות בשמות שונים לפי ארץ המוצא, "תורכית" (חמאם),"רוסית" (שוויץ), רומית ופינית, מקובל כי יש להן גם השפעה מסייעת להרזיה ולניקוי עור.
  • אמבטיות הגופרית הניתנות בים המלח מומלצות למחלות עור שונות.


ההשפעה המבורכת של טיפול בתוך מים חמים היא בשלושה ממדים - חימום, ציפה ותנועה. החום והתנועה מרחיבים את כלי הדם ומאפשרים האצת חמצן, אנדורפינים וחומרים מזינים ומשקמי-תאים אל השרירים הפגועים, בעוד שהציפה מקטינה את הלחץ על המפרקים, עוזרת במקרי ספסטיות ומרפה את השרירים סביב המפרקים.

זרם בתורת הפסיכואנליזה שדוברו היה וילהלם רייך טען שבלימת דחפים ורגשות, טראומות או מתחים או התכחשות להם נעשית על ידי כיווץ שרירים היוצר מעין "שריון גוף".

ההרפיה הנוצרת במים מחזירה את הזרימה והיצירתיות ולא פלא אם כן שהרבה שירותי רפואה משלימה מטפלים בנכות תוך שימוש במים, באמצעות טיפולים כמו הידרותרפיה ודומיהם.

עושים אמבטיה - עם עזרים נכונים

נכים וקשישים המתקשים בפעולות יום-יום בסיסיות צריכים לדעת כי יש אמצעי עזר היכולים להקל בכל הקשור לעניינ התמודדות עם נכות. חבל שהמודעות לכך אינה נחלת הכלל ומתכנני ריהוט וציוד בית מתאימים את המוצרים לצעירים בלבד.

לאחרונה פנו מספר חברות בינלאומיות לתחום ארגונומי זה וכיום יש הצעות נהדרות שצריך רק לדעת עליהן וליזום את הבאתן הביתה.

נתחיל בגורם הפשוט והבסיסי ביותר - אסלת השירותים. האסלה הקיימת מותאמת בגובהה רק לצעירים ובריאים. אדם שעבר שבץ מוחי אינו מסוגל להתיישב עליה אלא רק לצנוח, אם כי משענת פשוטה הייתה מסייעת לו להתיישב ועוד יותר חשוב - לקום.

לפתרון בעיה זו יש מערכת אלקטרונית מתוחכמת שיצאה רק לאחרונה. במבט ראשון אין רואים כל שינוי מהריהוט הרגיל, אך יש בה קורא אלקטרוני המזהה באמצעות תקשורת רדיו את הנכה, הנושא בבגדיו תג מיוחד.

כאשר הוא נכנס לחדר השירותים ועומד על בסיס נייד מיוחד, מגיחות מבסיס זה ידיות תמיכה מיוחדות המאפשרות לו להניח להליכון או כסא גלגלים, אם הוא נעזר בהם, ומובילות אותו להתיישב בקלות ולאט על המושב, במקום ליפול עליו.

אם תוך זמן הישיבה נקלע המשתמש למצוקה (מאבד הכרה או סתם חש ברע), המערכת מזהה את מצבו ומתקשרת אוטומטית למוקד מצוקה.

מערכת עתירת ידע אחרת היא כורסת האמבטיה, הכוללת מתקן שלם לרחצה, חפיפה, סיבון, שטיפה וייבוש ואף עיסוי - הכל אוטומטי, ללא סיוע יד אדם. למערכת רכיב ה"לומד" את צרכיו המיוחדים של המשתמש וגם היא מתחברת למוקד מצוקה.

הסביבה הביתית - חשובה להגנה מפני נפילות

מערכות אלו מייצרות את מה שמכונה "הבית התומך" והתקנתן אינה כרוכה בשבירת קירות. הן מונעות את אחת הסכנות הגדולות ביותר לאוכלוסייה זו - הנפילות, הנובעות מחוסר שיווי משקל או סחרחורת.

לפי הסטטיסטיקה - בני 65 ומעלה נופלים בביתם לפחות אחת לשנה וכמחציתם שוברים ירך או אגן, שבר קשה במיוחד לריפוי. מרבית הנפגעים קשה מתים תוך שנה.

עלות האשפוז והשיקום של נפגעי נפילות בארה"ב מגיעה ליותר מ-70 מיליארד דולר לשנה. לא מצאתי מספרים מישראל, אך אני מניח כי הנזקים הם דומים בהיקפם יחסית לאוכלוסיה, כלומר כחצי מיליארד דולר.

לא פלא, אם כן, שמשתלם להכניס מערכות אלו הביתה גם בעלות כלכלית מסויימת. באם קיימת אפשרות כלכלית, ישנו סיכוי ממשי לשיפור איכות החיים היומיומית של חולי שבץ מוחי.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- איך מאבחנים שבץ מוחי?
- מערכת העצבים והמוח
- ארגוני תמיכה וסיוע ל- CVA
- כיצד לאבחן מפרצת במוח?
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- האם אתה סובל מסטרס?
- טיפול בדיכאון באמצעים טבעיים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הפרעות חרדה | הזדקנות ותזונה | טרשת עורקים | לחץ בעבודה | סימני אזהרה לשבץ | עיסוי | שבץ שני | מפת האתר