טיפול בדיכאון לאחר אירוע מוחי

תופעות רבות שנחשבו בעבר כפסיכולוגיות - נראה כיום כי יש להן בסיס פיזיולוגי או ביוכימי. קיימים מודלים רבים של דיכאון, מרביתם דורשים ייעוץ פסיכולוגי.

אולם, דווקא דיכאון הבא בעקבות אירוע מוחי ניתן לטיפול גם בעזרת שיטת טיפול של תזונה תמיכתית - תומכת. שיטה זו יעילה במיוחד במצב הנובע מהפרעות ביוכימיות וחוסר איזון של חומצות אמינו.

יש לזכור כי שיעור הסובלים מדיכאון בישראל בקרב האוכלוסייה המבוגרת ה"בריאה" הוא כ- 15%, וכן 2% מתלמידי בתי הספר היסודיים מגיל שמונה והלאה, ו- 8% מתלמידי התיכונים. במדינות המערב כמעט ואין תופעות דיכאון אצל ילדים והן מתחילות בגיל ההתבגרות, וגם אז שיעורן קטן מאשר בישראל.

אלה נתונים שנמסרו בעיתונות מסוף דצמבר 2002 והם מתייחסים לנתונים משנת 1999. התרשמות אישית שלי, המתבססת בעיקר על נתונים של צריכת תרופות אנטי-דכאוניות כמו "פרוזאק", היא שרמת הדיכאון עולה מאוד בשנים האחרונות, בפרט אצל האוכלוסייה המבוגרת, ויש לכך סיבות שאינן פיזיות.

דיכאון שאינו נובע מאירוע חיצוני מכונה "אנדוגני" (מקור פנימי) ותזונה נכונה והתאמת סגנון חיים יכולים לסייע רבות. למשל, הגבלת סוכר או קפאין יכולה לשפר את מצב הרוח, כמובן בליווי התעמלות מתאימה.

לאחרונה התרחב מאוד השימוש בטיפולים ותרופות בתחום של רפואה משלימה, כגון צמחי מרפא, ויטמינים ומינרלים - אשר אין להם את אותן תופעות לוואי מיידיות האופייניות לתרופות הקונבנציונליות.

יש גם מה שקרוי "דיכאון עונתי" האופייני לחורף ונגרם כנראה מהשינויים באורך היום ובמזג האוויר. אך דווקא למצב זה יש פתרון טוב - הגברת הצריכה של מזונות ומוצרים המכילים ויטמין B.

ניסוי שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד על חיות הראה כי מתן תזונה המכילה יורידין וחומצת אומגה 3, המצויים בשפע בסלק ובדגים שמנים (סלמון, הרינג), מסייעים להפגת הדיכאון (כמו פרוזאק אך ללא השפעות לוואי).

המלצה: להפגת דיכאון הכן ארוחה עם סלמון או הרינג בתוספת חמיצה וסלט סלק.

לצערי, המצב במדינה הוא כזה שאינני מצליח להבין איך כל קורא עיתון אינו מצוי בדיכאון תמידי. מחקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל, מחודש יוני 2005, אומר כי שיעור הדיכאון בישראל גבוה לעומת מדינות המערב. מעניין שהחוקרים מוצאים מתאם (קורלציה) עם היות הזמר העברי - זמר נוגה.

מעניינת בהקשר זה משנתו של ויקטור פרנקל, יהודי יליד גרמניה שעבר את מחנות טרזינשטאט, דכאו ואושוויץ, ושרד, כאשר כל בני משפחתו, פרט לאחותו, הושמדו. הוא חקר את נושא ההישרדות, ומצא כי שרדו בעיקר אלה שהיתה להם תודעה כי יש להם יעד, יש לאן לחזור ויש בשביל מה.

ספרו "האדם מחפש משמעות" הופיע לראשונה בשנת 1946 (תרגום עברי בהוצאת דביר 1981). השיטה שפיתח פרנקל קרויה "לוגותרפיה" והיא משמשת לטיפול באנשים שעברו טראומה קשה ואיבדו רצון חיים.

מתוך התרגום העברי של דבריו: "סגולה מיוחדת היא באדם שאין הוא יכול להתקיים אלא אם כן הוא צופה אל העתיד. זהו מקור הישע ברגעים קשים ביותר של קיומנו". "מי שיש לו איזה 'למה' שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל 'איך'.
מאמרים אחרונים

קישורים
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך
- הפרעות בשעון הביולוגי
- חש בסחרחורת? זהו סימן חשוב
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- טיפול בנזק שניוני
- אירוע מוחי - איך ולמה
- הפרעות חרדה

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:CVA | מערכת העצבים | התפתחות המוח | מתח נפשי | זיכרון וכימיה | שיקום וטיפול | אבחון שבץ | מפת האתר