הגורם הגנטי לדיכאון קליני

דיכאון גנטי

עם התפתחות המחקר הגנטי, התברר שקיים מערך גנים האחראי לדיכאון קליני. יתר על כן, יש לו קשר  לקיצור תוחלת החיים.

חוקרי אוניברסיטת פיטסבורג גילו כי מספר קטעים גנטיים מהווים מפתח לשורת מחלות נפש, ביניהן: דיכאון קשה והתמכרויות מסוימות.

הדיכאון פוגע בכ- 10% מכלל האוכלוסייה העולמית והוא הגורם השני בחשיבותו לגרימת נכות ואי-כשירות נפשית. התקווה היא שזיהוי הגנים יביא לפיתוח תרופות נוגדות דיכאון יעילות יותר מאלו אשר בשימוש כיום.

המחקר מאפשר לקבוע את מידת הסיכוי של אדם ללקות בדיכאון על פי המבנה הגנטי שלו, בהצלחה של כ- 70%. אולם, יש לזכור שמספר גנים מעורבים בתהליך ורק הרכב מסוים שלהם עשוי להצביע על כיוון.

אחת ההפתעות של המחקר היה הגילוי שתוחלת החיים של משפחה שנשאה את ההרכב הגנטי האמור הייתה קצרה בכ- 8 שנים מכלל האוכלוסייה וכרבע מבניה נפטרו לפני גיל 65. חלקם התאבדו, חלקם נפטרו ממחלות כבד שנבעו מאלכוהוליזם, אולם הרוב נפטרו ממחלות לב, שבץ מוחי וסרטן.

לנשים נטייה גבוהה יותר לפתח דיכאון מגברים

נשים נוטות לפתח דיכאון פי שניים מאשר גברים, ואכן נתגלו גנים אלה במיוחד באתרים הקשורים למין הנקבי, אולם נמצא גם אתר זכרי כזה.

הממצאים מצביעים על הבדלים משמעותיים במנגנון הקובע את יכולת ההתנגדות למצבי לחץ, בכך גם מסבירים את פגיעות היתר של נשים בעת היותן נתונות להשפעות אחרות כמו: גיל ההתבגרות, גיל המעבר, מחזור חודשי, הריון ולידה.

קיימת סבירות ששבץ מוחי עלול לפגוע במנגנון יכולת ההתנגדות, ועל כן הפגוע חשוף יותר לדיכאון מתמשך.

דיכאון - מחלה לכל דבר

אוסיף קטע שראיתי במוסף "מעריב" של 23-07-2003:

"קבוצת חוקרים בינלאומית מצאה עדות לכך שהסיכוי ללקות בדיכאון תלוי בגן ששמו -5-HTT. אורך הגן הוא שיקבע אם חוויות קשות שעברנו יגרמו לדיכאון. בחברות התרופות כבר מייחלים להתחיל לעבוד. מה שישפיע מן הסתם, חוץ מאשר על בני האדם, גם על חשבון הבנק הפרטי שלהם".

ממבט ראשון, הממצא הגנטי החדש גורם לדיכאון להיראות כמאפיין נורמלי. אחרי הכל, ל- 70% מאיתנו יש לפחות גן 5-HTT קצר אחד. אך המחקר גם נוקט עמדה המתארת את הדיכאון כמחלה לכל דבר.

לפי המקובל - רוב מקרי הדיכאון נובעים משילוב של גנים והתנסות. אצל בעלי נטייה מוקדמת לדיכאון - מובילה טראומה בגיל צעיר ומצוקות לסימפטומים דפרסיביים עד כדי שינויים מסוימים במוח.

דיכאון כרוני מחולל שינויים בולטים: אזורים מסוימים במוח מתחילים להצטמק. אמנם גורמי התאוששות מגנים ומרככים את הנזק, או לפחות מאפשרים לתקן אותו.

בחודש יולי 2003 דיווח ביטאון "ההתאחדות הרפואית האמריקנית" על מתקפה חזקה על רופאי המשפחה שאינם מטפלים בדיכאון במידה מספקת, תוך השוואה לטיפול במחלות אחרות. הביטאון תקף את מערכת הביטוח הרפואי הציבורי שאינה נותנת לדיכאון מעמד טיפולי שווה למחלות אחרות.

ההשלכות החברתיות של ההפרעות במצבי רוח הנגרמות משילוב של גנים ומצבי מצוקה, עומדות בעינן. ברור שהדיכאון גורם נזק מוחי, ושמידת הנטייה להיפגע תלויה לא רק באירועים קשים אלא גם בנטייה מולדת.

בהיעדר נתונים על מספר הפגועים בדיכאון, אני מנסה להסתמך על מודד של היקף מכירת תרופות נגד דיכאון. בשנת 2002 נמכרו בארה"ב תרופות אלו בהיקף של 13 מיליארד דולר. לפי ההערכה נטלו אותן יותר מ-19 מיליון אמריקנים.

יצרנית התרופות WYETH פרסמה בחודש אוקטובר 2003 את הנתונים לרבעון הראשון של שנת 2003, לפי דיווח זה התרופה "אפקסור XR" נמכרה ב-40% יותר מאשר ברבעון המקביל בשנה שלפניה.

בישראל משווקת את התרופה חברת "ניאופרם" והיא מדווחת על שיעור מכירות מקביל ביחס לגודל האוכלוסייה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- הפגיעה בגוף ובנפש
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ מוחי
- אפזיה - אובדן כושר הדיבור
- שיפור שיטות חשיבה ולימוד
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- זכויות נכים
- יד תומכת - סיוע לנפגעי שבץ מוחי

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:רפואה משלימה | טיפול ב-TPA | הרפיה טבעית | הזקנה והמוח | שבץ שני | שבץ מוחי בעולם | אריכות חיים | מפת האתר