התפתחות המוח האנושי ותפקודיו השונים

עיקר התפתחותו הפיזית של המוח היא בתקופה שבין החודש השלישי לחודש השישי להריון. במהלך החודשים האחרונים שלפני הלידה עובר המוח תהליך של דילול, בו מסולקים תאי מוח לא-נחוצים, כך שכאשר אנו נולדים, אנו כבר מצוידים במרבית תאי העצב (נוירונים) שיהיו אי פעם במוחנו.

גל שני של שגשוג ודילול תאי עצב מתרחש בגיל הילדות. חלקו האחרון של תהליך זה (שהוא חלק המשפיע מאד על כמה מהתפקודים השכליים החשובים ביותר שלנו) מתחולל בשנות העשרה המאוחרות. אך שלא כמו בשינויים הטרום-לידתיים, הפעם לא מספרם של תאי העצב הוא זה שמשתנה, אלא מספר החיבורים (הסינפסות) שביניהם.

בגיל 6 עד 12 שנים נעשים הנוירונים יותר עבותים וכל אחד מהם יוצר עשרות חיבורים לנוירונים שכנים. כל החומר האפור הזה (הנוירונים והדנדרונים דמויי הענף שלהם) מגיע לשיא התפתחותו בגיל 12-11 אצל בנות ובגיל 13-12 אצל בנים, אז מתחיל שלב נוסף של דילול.

החומר האפור מידלדל בקצב של 7% בשנה, תהליך ההולך ופוחת לקראת שנות ה-20 ובמקביל מתעבה החומר הלבן במוח (החומר הלבן מורכב מעטיפות מיאלין שומניות העוטפות את האקסונים, סיבי העצבים, המשמשות להגברת המהירות והיעילות של העברת האותות החשמליים).

באיזה שלב בהתפתחות, המוח שלנו הוא היעיל ביותר?

עם כל שנה שחולפת, עד גיל 40, מעטפת המיאלין מתעבה (בצורה המזכירה טבעות גידול של עץ). במהלך גיל התבגרות יש לנער/ה חיבורים מעטים אך מהירים יותר מאשר בגיל מבוגר, כך שהמוח יותר יעיל בגיל הצעיר. אך יש לכך מחיר: המוח מאבד בשלב זה חלק מכישורי הפוטנציאל שלו ללמידה ואת יכולתו להחלים מטראומה.

רוב המדענים סבורים שהדילול מונחה הן על-ידי גנטיקה והן על-ידי העיקרון של "השתמש בו או זרוק אותו". נותרות רק הסינפסות הכשירות ביותר או אלו שהשתמשו בהן. למשל, נגינה בפסנתר בגיל צעיר מעבה את הנוירונים השולטים באצבעות.

באופן מיוחד מגיב המוח הקטן, האחראי לתיאום הפעולות הפיזיות והשכליות כאחד. ועדיין יש מיליוני תאים במוח  שאיננו יודעים את תפקידם המדויק. התפתחות המוח חלה בשלבים, החל בצד האחורי ואז קדימה.

מתי מתקמט המוח?

בששת החודשים הראשונים של ההיריון מוחו של העובר חלק. החל מהחודש השביעי מפתחת קליפת המוח את השקעים והבליטות המוכרים לנו ממוחם של מבוגרים. הצורך בקימוט ברור - כך מתכווצת הקליפה לגודל של משולש פיצה בכל אחת מאונות המוח.

אם נשטח את קפלי המוח הוא יכסה שטח של קרש גיהוץ ממוצע. הדרך בה מתבצע הקימוט פחות ברורה, מדענים רבים חושבים כי תאים מסוימים מתרבים בקצב יותר מהיר מאחרים וכך נוצר קימוט.

פרופסור ואן-אסן מאוניברסיטת ושינגטון בסנט-לואיס מצביע על כך שנוירונים המתפתחים בתנאי-מעבדה (צלחת פטרי) מפתחים מתח בתאי העצב המשמשים להעברת מסרים. כאשר תאים רבים כאלה מסודרים בשכבות מקבילות במוח, מעוות המתח את פני השטח, בדומה לשוני הנוצר ביריעת גומי כאשר מכווצים אותה.

חלק מעניין במוח הוא זה הקרוי "אמיגדלה" שהוא המרכז הרגשי של המוח. מצויים בו הרגשות העזים, כמו אשם ואימה. במהלך התפתחות המוח בשלב הנערי, הוא החלק השולט. לכן כנראה נוטים בני הנוער לפעול בהשפעת הרגשות, ואילו המבוגרים מעדיפים להשען על החלק הקדמי-הרציונלי.

המוח הקטן (מוחון) נכנס לפעולה בעת הצורך בתהליכי שיבה מתקדמים. הוא ממלא תפקיד חשוב בתיאום התנועות - קואורדינציה.

כפי שכתבנו, גוף האדם מתפתח על ידי כך שהתאים ברקמות השונות מתחלקים ומתרבים, פרט לתאי המוח שאין להם תכונה זו. אולם בשלב העוברי יש בגוף 'תאי גזע' אשר בהמשך הגדילה מתמיינים לרקמות גוף שונות ומהם נוצרים תאי-שריר, סחוס, דם, מוח, תאי עצב ועוד. תכונה זו נעלמת בבגרות.

והנה בסוף חודש יוני 2006 הופיע בפני הכנס של החברה הבינלאומית לחקר תאי-גזע חוקר מאוניברסיטת קיוטו היפנית, פרופסור יאמאנאקה, והודיע כי הצליח להרכיב קוקטייל המורכב מארבעה חלבונים (את ההרכב המדויק לא היה מוכן לפרסם) המחזיר תאים בוגרים למצב עוברי, כך שהם מסוגלים להתמיין לתאי-גזע עובריים ולייצר תאי עצב חדשים היכולים להחליף תאים שנפגעו.

הוא הוציא תאי מוח בוגרים מרקמות של עכברים ולאחר הטיפול הכימי הזריק להם אותם מחדש. העכברים אכן הצליחו לשחזר יכולות שחלפו. הצלחה עצומה, אולם עדיין לא ברור אם תפעל גם אצל בני אדם, וללא תופעות לוואי.

המוח הנשי והמוח הגברי

התחלתי במוח הנשי, וזו לא טעות – "יש הצדקה לאימרה שהאישה היא "דגם משופר" של האדם. מדעית, כל מוח מתחיל כמוח נשי. הוא הופך להיות גברי רק כשמונה שבועות לאחר ההתעברות, כשעודף טסטוסטרון מכווץ את מרכז התקשורת, מפחית את יכולת ההקשבה ומכפיל את גודלו של אותו חלק במוח האחראי על התשוקה המינית".

הפמיניסטיות טוענות שהאדם הראשון היה מהדורת טיוטא,שלאחריו הביא הבורא את המהדורה המוכללת ומושלמת. המצ'ואיסטים לעומת זאת, טוענים כי הקב"ה לא רצה שבעת בריאת העולם תהיה לידו מישהי שלא תחדל מלתת לו עצות והוראות.

מי שמעוניין בפירוט - המחקר הזה המובא בצורה קריאה בספר "המוח הנשי" מאת ד"ר לואן בריזנדיין (320 עמודים) בהוצאת "מטר" 2008, שם גם יוכל למצוא פרק – "איך נשים חושבות".

התפתחות המוח מזווית קצת אחרת - מחקר חדש
מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר