רפואה אלטרנטיבית בשירות נפגעי שבץ מוחי

כפי שאנו כותבים לכל אורך הספר, רפואה משלימה באה להוסיף את החסר ברפואה הקונבנציונלית (המדיצינה) ולא להחליף אותה (אלטרנטיבית), לכן בעצם יותר נכון להשתמש בביטוי 'רפואה משולבת'.

ייחדנו קטע לרפואה הסינית. אבל רפואה משלימה כוללת הרבה יותר מזה, ויכולה לסייע לאין שיעור במקרים של שבץ מוחי.

טיפולי רפואה אלטרנטיבית

1. אקופונקטורה - (דיקור סיני) הסברנו את יסודותיה בקטע הקודם.

2. שיאצו - בסינית "שי" פירושו אצבע, "אצו"=לחץ. אבל בעצם לפי תורה זו המהווה פיתוח של הדיקור לוחצים על נקודות הדיקור באצבע, באגרוף, בכף היד, בברך, ובכל אמצעי. בניגוד למשתמע מהמילה "לחץ" זה טיפול מענג ומרגיע והוא מצליח במיוחד לסייע לסובלים מהפרעות בעיכול, מבעיות עמוד השדרה, ממתח, מכאבי מחזור ומאסטמה. המקום בו פותחה השיטה הוא יפן.

סיפור על נסיון אישי –לפני שנים מאחדות סבלתי מאוד מכאב שיניים חזק,.לא הועילו כל התרופות והשיטות למניעת כאב, רופא השיניים נתן לי תרופה לדלקת חניכיים ואמר כי לא יוכל לטפל בעצב עד להיעלם הדלקת. פניתי למטפל אשר השכיב אותי על שולחן טיפולים, נתן לחיצה על נקודה מסוימת בשיפולי עמוד השדרה וקמתי רענן ורגוע - הכאב נעלם.

3. רפלקסולוגיה - בבסיס התיאורטי של השיטה נטען כי כפות הרגליים משקפות את הגוף כולו וכל איבר יש לו קשר לקטע מסוים בהן. עיסוי החלק ברגל יכול לאבחן או אף לטפל באיבר התואם בגוף. אם כי גם במקרה זה, אי אפשר להפריד בין הטיפול לבין המטפל, יתכן כי כישוריה של הגב' שושי אשר העניקה לי טיפול רפלקסולוגי במסירות לאורך שנים הם שסייעו ואולי כל שיטה אחרת אם היא הייתה המטפלת הייתה זוכה למידה דומה של הצלחה.

4. טווינא - שיטת טיפול אנרגטית-מנואלית, הדורשת פעילות של המטופל (בניגוד לאלה שהוזכרו עד כה) המטפל מרעיד, לוחץ ומקיש על נקודות שונות בגוף המטופל. בעצם זו מעין פיזיותרפיה סינית.

5. אוסטיאופתיה - תורה רפואית זו עוסקת בקשר בין מערכות השלד והתנועה (עצמות ושרירים, מפרקים וגידים) ובין הבריאות. הטיפול הידני (מעין עיסוי) מטפל בכל המערכת ולא באיבר הפגוע בלבד, בהתאם לתפיסה ההוליסטית של הרפואה המשלימה הרואה את הגוף כולו כבעל כוחות ריפוי עצמיים שיש לסייע להם.

6. ארומתרפיה - שיטת ריפוי זו עושה שימוש בתמציות ובשמנים אתריים (שמנים ריחניים ונדיפים, בניגוד לשמן המקובל בתזונה שאינו נדיף וריחו דוחה). השמנים מופקים מצמחים ופרחים שלהם ניחוח - ארומה.

לפי התיאוריה הניצבת בבסיס שיטה זו, לכל שמן יש השפעה משלו על מערכת מסוימת בגוף. אידוי השמנים על הגוף גורם לחלק מתכולתם לחדור דרך נקבוביות העור ובכך לרפא. אפשר גם להחדיר את השמנים (אם כבודדים או בתערובת) באמצעות מריחה, הרחה, הזלפה לאף, הוספה לאמבטיה, קומפרסים או אפילו שתייה. הם מסייעים לחיזוק, להתחדשות תאים, למניעת דלקת ולהרגעה, להקלה בנזלת ובסינוסיטיס. ארומתרפיה מביאה לבריאות וגם שומרת עליה.

7. ביופידבק - (לא לערב עם ביופידבק EMG לו ייחדנו קטע בפרק השיקום) טכניקה המבוססת על מדידת התגובות של הגוף - דופק, לחץ-דם, מוליכות העור וכדומה - המיתרגמים לצפייה על גבי מסך או לשמיעה. המטופל לומד את עוצמת התגובה של גופו לפי המיצג. למשל הגברת לחץ דם מיוצגת בעמודה עולה וכך מלמדים את האדם לווסת את תגובות גופו. השיטה פותחה במערב והיא מקובלת במספר בתי חולים בארה"ב, הוכיחה את יעילותה בנושאי חרדה, הזעת-יתר, מיגרנה, כאב-ראש ומניעת מתחים.

8. הומיאופתיה - מבוססת על ההנחה "דומה מרפא דומה", כלומר: כמות זעירה ומדוללת של חומר יכולה לחסן בפני תגובה הנגרמת ע"י כמות גדולה של אותו חומר. השיטה מקיפה מאות חומרים והיא פותחה באוסטריה ע"י ד"ר סמואל היינמן בשנות השישים למאה ה-18.

9. פרחי באך - קרויה ע"ש ד"ר באך, רופא הומיאופת אנגלי אשר טען כי במיצוי צמחים ומינרלים מסוימים ניתן לטפל בהרבה מחלות רגשיות ופיזיות. שיטת ריפוי מיוחדת זו יוצאת מגישה בזוית מיוחדת השונה לחלוטין מאחרות - "יש לטפל בחולה ולא במחלה", לפי שיטה זו תסמיני המחלה אינם אלא תוצאה של מצבים נפשיים. ד"ר באך התאים 38 תמציות פרחי - בר המאזנות מצב של חוסר הרמוניה בהיבטים הנפשיים והרוחניים. לפי שיטת באך המחלה היא גיבוש וביטוי של מצב רגשי. הטיפול בעזרת תמציות באך מתייחד בפשטותו ובחוסר יכולתו להזיק. זהו טיפול רוחני זמין (ללא צורך במתווכים) ובעזרתו אפשר למנוע היווצרות של הפרעה גופנית עוד לפני שהיא מתבטאת במחלה. המסגרת המצומצמת כאן אינה מאפשרת להיכנס לטכניקות ולשיטות העוסקות בזיהוי המצב הנפשי האפשרי.

10. כירופרקטיקה - יש כאלה שלא יסכימו עם הכללת שיטה זו במסגרת הרפואה המשלימה. אך גם היא למרות היותה מבוססת על מניפולציות בחוט השדרה בלבד, יסוד תפיסתה הוא הוליסטי. ד"ר פלומר, אמריקני שפיתח אותה לפני כ-150 שנה, טען כי העצבים המפעילים את הגוף יוצאים כולם מעמוד השדרה, דרך הפתחים שבין החוליות, וכל נזק או סטייה לחוליה יכולים לגרות את העצב וכך יישור עמוד השדרה ירפא גם את איבר המטרה. לפיכך, תורה זו אינה עוסקת רק בריפוי פריצות דיסק, כאבי צוואר ונוקשות מפרקים, אלא גם בבעיות עיכול ואסטמה ונפוצה בקרב מרכזי שיקום בעולם.

11. נטורופתיה - טיפול ע"י תזונה, צמחי מרפא, הומיאופתיה, עיסויים, אמבטיה, קומפרסים וחוקנים ואפילו צומות - במטרה לחזק את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ולסלק ממנו רעלים.

12. פלדנקרייז - שיטה שפותחה על ידי אדם שהתפרסם בארץ בשל טיפולו בבן-גוריון (ראש הממשלה הראשון). הוא לא היה רופא, אלא מהנדס שהתמחה גם באומנויות לחימה מזרחיות ופיתח שיטה המבוססת על הקשבה לגוף ועל הפעלה נכונה של שרירים ומפרקים.

13. קינסיולוגיה - טכניקה המבוססת על הנחה שכל אחד מתאי הגוף יודע מה טוב לו ומה רע, אף שהאדם עצמו לא מודע לכך. היא עוסקת בבדיקת טונוס השרירים והגבתם לפגיעה או לאלרגיה.

14. קרניוסקרל - פיתוח של הכירופרקטיקה העוסק בנוזל בו נתונים המוח ועמוד השדרה (נוזל הקרניוסקרל) המטפל יוצר ויברציות בנוזל בין המפרקים. הטיפול מיועד לפתור בעיות עמוד שדרה, איברים פנימיים ובעיות רגשיות.

15. שיטת אלכסנדר - תרגול תנועה המתמקד בשמירה על היחס הנכון בין הגולגולת לעמוד השדרה, על יציבה נכונה ועל מעבר בין פעולות, ומסייעת במניעת סחרחורת.

16. שיטת סילבה - חוזה סילבה פיתח שיטה להפגת מתח נפשי הקרויה על שמו. לפי הממצאים המובאים בספר-קלטת "לעצור את המתח" הוא טוען שהמוח פועל בכוח חשמלי ומפיק גלים הניתנים למדידה. במצב של ערות ופעילות מופקים גלי ביתא סדירים, ואילו במצב של הרפיה, רגיעה וריכוז גבוה מופיעים גלי אלפא סדירים.

על בסיס נתונים אלה פיתח סילבה שיטה לאימון שכלי, המלמדת את האדם להשיג הרפיה טבעית ולנצל אותה לפתרון בעיות ולהשגת מטרה ספציפית.

כאשר איננו עומדים בדרישות של עצמנו או בציפיות הסביבה מאתנו, מצטבר בנו מתח הפוגע ביכולת התפקוד.

כדי להגיע למצב של רגיעה אשר תאפשר התמודדות טובה יותר עם הלחצים, פועלת שיטת סילבה להסדרת גלי האלפא.

בשיטה זו מגיעים לחיזוק המערכת ולהגנה בפני הגברת מתחים. קורס מיוחד מקנה טכניקות להתגברות על סטרס, עייפות, על כאבי-ראש, על הרגלים לא-רצויים (עישון, זלילה) ועל מפגעים פסיכוסומטיים - ללא שימוש בתרופות.

לטענתו, טכניקת הלמידה במצב של הרפיה גופנית מגבירה גם יכולות רכיוז, למידה וזיכרון. השיטה מציעה סדרה של תרגילים והתנסויות, המחדדים את היכולת האינטואיטיבית.

17. שיטת פאולה - התעמלות של השרירים הטבעתיים הרצוניים הגורמת להפעלת הבלתי רצוניים. חשובה במיוחד לאלה הסובלים מבריחת שתן, מצניחת רחם ומכאבי אברים.מדובר באפשרות מצויית של טיפול הוליסטי. קניתי את הספר "סוד השרירים הטבעתיים" ואני משתמש בכמה תרגילים ממנו עד היום, בהצלחה מרובה.

18. מגנטותרפיה - יוצאת מתוך הנחה שהגוף מייצר סביבה אלקטרומגנטית והנחת מגנטים או קריסטלים על נקודות שונות בגוף. יכולה להשפיע על תחלואים שונים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- גם מטופלים יכולים לעשות שינוי!
- ללמוד איך ללמוד
- שיקום נפגעי שבץ מוחי
- המבנה האנטומי של המוח
- איך לדבר עם הרופאים?
- סימנים מקדימים לשבץ מוחי
- שיקום וטיפול בהידרותרפיה

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הזדקנות ותזונה | כולסטרול | דיכאון | מוח בעת דיבור | טרשת עורקים | מערכת העצבים | מבנה המוח | מפת האתר