טיפול מיידי באמצעות TPA

?(tissue plasminogen activator) TPA מהו

TPA הוא חומר ממיס קרישי דם, המצוי בשימוש בארה"ב מאז 1977 ובארץ מ- 2003. זריקה אחת  שלו מכפילה את הסיכוי לשחרור הנפגע מבית החולים תוך זמן קצר, ללא סימני מחלה. אולם, הטיפול יקר יחסית בהיותו מחייב את בית החולים וחדר המיון להיערכות מיוחדת.

רופא-נוירולוג חייב להיות זמין כל שעות היממה ויש לערוך מיידית בדיקת CT (או MRI) ולקבל את תוצאותיה כדי לוודא שהגורם הוא אכן קריש ולא דימום מוחי.

יש גם לקיים מעקב ביחידה מיוחדת המתמחה בטיפול בשבץ. המפתח הוא זמן. ככל שנפגע יגיע מהר יותר לחדר מיון הערוך לנושא, הסיכוי שלו לצאת בחיים גדול יותר.

לדברי ד"ר דוד טנא, אשר הקים את המערך המיוחד בבית החולים שיבא, עד תחילת 2003 לא היו נפגעי שבץ מוחי מוגדרים כחולים דחופים, מאחר שלא הייתה תרופה שהייתה יכולה לסייע מיידית. שינוי של תפיסה והערכות דורשים מהפך ונראה שייקח זמן עד להיותם נפוצים וזמינים.

הבאת הנפגע אל בית החולים לטיפול מהיר[(תוך שלוש שעות) יכולה להציל נפשות.

TPA מתאים רק למקרה של חסימה עקב קריש ולא של פיצוץ כלי-דם. עליו להינתן תוך שלוש שעות מן האירוע, ויש לבדוק (ע"י CT/MRI) כי אין דימום.

הסכנות בטיפול ואפשרויות נוספות

יש בטיפול גם סיכון מסוים: עד 6% מן החולים המטופלים בו עלולים למות עקב דימום תוך מוחי, כך שהוא מחייב היערכות מיוחדת של בית החולים.

דימום תוך מוחי - אני אישית נמנה על אותם 10% שלא נפגעו מקריש-דם אלא ממפרצת, מדימום תוך-מוחי. פקיעה של כלי דם הגורם לדימום ולפגיעה בתאים אליהם מגיע הדם המונע זרימת-דם נורמלית.

סוג זה של פגיעה מסוכן מאוד. שיעור התמותה בין הנפגעים בו מגיע ל- 52% וגם אלה הנותרים בחיים סובלים מפגיעות חמורות (שיתוק, או אובדן יכולת דיבור וכשרים מנטליים).

בעת בה אני נפגעתי (יוני 1991) והלאה לא היו טיפולים אפשריים - רק בינואר 2006 הוכנסה תרופה מוחית חדשה בשם נובוסבן הגורמת קרישת דם. בעצם זו אינה תרופה חדשה אלא תרופה שחודשה - ועד כה טופלו בה חולי המיפליה.

התרופה ניתנת בעירוי רגיל, מגיעה למוח ומאיצה את תהליך הקרישה וכך מונעת התפשטות הדמם ופגיעה באזורים סמוכים במוח.

המחקר הוכיח כי תרופה זו הפחיתה את סכנת התמותה ב- 38% והקטינה את כמות הנכויות והמוגבלויות. חשוב לתת את התרופה תוך ארבע שעות מהפגיעה ועל הצוות המטפל לזהות בבירור שאכן מדובר בדמם ולא בחסימה.

טיפול אחר הוא צנתור מוחי. אולם גם הוא חייב להיעשות בשעות הראשונות להתקף, ועלותו גבוהה.

כאמור, שבץ מוחי הוא גורם מספר שלוש למוות, וגורם ראשון במעלה לנכות - אך ניתן להציל את הנפגע אם הוא מובא לטיפול בבית חולים מתאים תוך שלוש שעות מהאירוע.

לפי גזירת האוצר (בחוק ההסדרים 2009, אשר בשלב כתיבת הדברים אושר בממשלה וטרם הגיע לדיון בכנסת) יהיו בארץ רק שישה בתי חולים (מרכזיים) שבהם תוקם יחידה לטיפול בארוע מוחי ואנשי הפריפריה (למשל הגליל והגולן) יופקרו לחסדי האל .

לסיכום

רק 6% מחמישה עשר אלף הנפגעים מדי שנה זוכים לקבלת הטיפול (בהשוואה לעד 10% באירופה המערבית ועד 20% במדינות מסוימות בארה"ב).

משרד הבריאות דן בהמלצת ועדת רופאים נוירולוגים לתת תמריץ לבתי חולים שיתאימו עצמם למתן הטיפול.

ככל הנראה לא יצא מזה הרבה, כי המחלקה האמורה לפקח על הביצוע במשרד הבריאות היא המחלקה "לבקרת איכות" שהוכיחה את עצמה עד היום כעוסקת בעיקר במתן חיפוי לפשלות של המשרד ועובדיו.
מאמרים אחרונים

קישורים
- שיקום וטיפול בהידרותרפיה
- הרפיה טבעית
- השפעת המתח נפשי על גופנו
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ
- סימנים מקדימים לשבץ
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:שבץ מוחי | טיפול בדיכאון | המטפל האידאלי | הזיקנה והמוח | מקרי שבץ | מפת האתר