גילוי מוקדם של טרשת עורקים יכול למנוע שבץ מוחי!

מניעת שבץ באמצעות גילוי מוקדם של טרשת עורקים (Atherosclerosis)

כאלפיים איש מתים בישראל מדי שנה לאחר שעברו שבץ מוחי  ובין שמונת אלפים לעשרת אלפים נותרים משותקים. לפי מחקר שפורסם ע"י פרופ' א.שיפרין, מנהל המרכז לכירורגית כלי-דם בבית החולים "איכילוב", אפשר למנוע במרבית המקרים את השבץ ע"י גילוי מוקדם של טרשת עורקים הקיפית של עורקי המוח.

במחלה זו דופן העורקים מתעבה וגורם להיצרות עורקי התרדמת (קארוטיס), שהם עורקי הצוואר הנושאים דם למוח.

סימנים מקדימים

תופעות השיתוק המוקדם, העיוורון והחולשה, מסייעות לקבוע באיזה עורק נוצרה סתימה ומה היקפה. לצערנו, מרבית האנשים נוטים להתעלם או לזלזל באות האזהרה. אם כתב זה יניע מישהו לחוש ולבצע בדיקה זו של עורקי הצוואר - היה כדאי כל הטורח הכרוך בכתיבתם והוצאתם של דפים אלה.

אנו ממליצים לכל אדם מעל גיל 50 לכלול בבדיקה הרפואית השגרתית, מדי חצי שנה - בדיקת דופלר של עורקי הצוואר (קארוטיס). כמי שעבר בדיקה זו (אם גם קצת מאוחר) אני יכול להעיד שהיא חיצונית ואינה כרוכה בשום סבל או אי-נוחות והיא כלולה ב"סל הבריאות".

התופעה של טרשת בעורקי הצוואר מצויה אצל כעשרה אחוז מהמבוגרים מעל גיל 65, הגורמים לכך ידועים: יתר-לחץ-דם, עישון, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, אך רק שילוב של תופעה זו עם היווצרות קריש בדם או מפרצת מביאים את השבץ.

רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם, בפרט אצל מבוגרים הסובלים מהיצרות של עורקי הצוואר (עורקי התרדמת - קארוטיס), יכולים לנבא בואו של אירוע מוחי. הבשורה העיקרית בממצא זה היא: אפשרית זיהוי ומניעה - הורדת אחוז ההומוציסטאין בדם נעשית על ידי תוספי מזון כמו חומצה פולית, וויטמינים B6, ו- B12.

מסתבר, כי מרגע שמתחילה היצרות של כלי הדם בצוואר היא מתקדמת עד כדי מיקום בקבוצת סיכון גבוהה של חשש ללקות בשבץ-מוחי.

טיפול בטרשת - מניעת השבץ

ניתוח פשוט ביותר עשוי למנוע אות השבץ המוחי. הניתוח מוציא את הרובד הטרשתי בעורק הצווארי. בעקבות הפיתוח האחרון כבר אין צורך בניתוח ממש אלא בצנתור בלבד  ובמידת הצורך מכניסים "בלון", טכניקה המוכרת לנו מטיפולים בהיצרות העורקים של הלב.

בשנת 1995 נערכו בארץ כחמש-מאות טיפולים כאלה ובכך ניצלו חייהם, או לפחות איכות חייהם של מאות. חבל שמספר מקביל של אנשים אשר היו צריכים לעבור טיפול כזה - לא קיבלו אותו ואושפזו לאחר "אירוע-מוחי".

כאמור כ- 25% מהם נפטרו, כ- 70% נשארו משותקים חלקית ובעלי נכות קשה ורק כ- 5% החלימו לחלוטין.

בדיקה זו מומלצת בייחוד לאלה העומדים לפני ניתוח-לב (מעקפים), כי לאחר שנעשו המעקפים קשה לבצע את הטיפול בעורקי הצוואר. אני מכיר אישית אנשים אשר לאחר ניתוח מעקפים - הלב שלהם מתפקד, אך הם סובלים קשות, עד כדי נכות חריפה, משיתוק חלקי בשל אירוע מוחי.

כמו כן כדאי לשים לב ששבץ שני לאלה שעברו אירוע אחד הוא קטלני ביותר בכ- 70% של המקרים. על כן ייטיבו אלה שעברו שבץ אחד לערוך בדיקה תקופתית של עורקים אלה.

מחקר חדיש (אפריל 2006) שנעשה בבית החולים 'הלב-הקדוש' בעיר ספוקיין אשר במדינת וושינגטון, הראה כי צנתור עורק הצוואר (קרוטיה) והכנסת סטנט - לא רק מנעו שבץ אצל מבוגרים אלא אף העלו אצלם במידה ניכרת את כישורי החשיבה (זיכרון ומהירות חשיבה).

איך מונעים טרשת עורקים? לפעמים צריכת כולסטרול טוב עשויה לעזור.
מאמרים אחרונים

קישורים
- אילו סוגי שבץ קיימים?
- אבחון שבץ מוחי
- לא לבד - מקרים של שבץ מוחי
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך
- סימנים מקדימים לשבץ
- טיפול בנפגעי שבץ מוחי
- השפעת המתח על הגוף

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מוח בריא | למידה וזיכרון | הדעה והדיבור | אורך ואיכות חיים | מטפל אידאלי | מערכת העצבים | התפתחות המוח | מפת האתר