תופעת הכאב אחרי שבץ מוחי

בסקר ארגון הבריאות העולמי התברר שכל אדם שני בעולם עתיד לסבול מכאב ממושך, כלומר כאב כרוני. הגורמים הם רבים ושונים. העיקריים בהם:

כאבי ראש ומיגרנה (צלחה בעברית), כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי פנים, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, כאבי פגיעה עצבית, כאבי סרטן, כאבי גפיים (מזרימת דם לקויה), כאבים אופייניים לחולי סוכרת, כאבי מחלת הרפס (שלבקת חוגרת) כאבי שיניים וכאבי אוזניים, ועוד רבים שלא מנינו.

מדובר לא על כאב זמני חולף כמו כאבים שלאחר ניתוח או לאחר חבלה ותאונה, ואפילו לא צירי לידה - אלא על כאב כרוני מתמשך, תופעה המעידה על שינויים בתוך מערכת העצבים (זו החשה את הכאב ומעבירה אותו), ובכאבים העלולים להימשך אף לאחר שהרקמה הפגועה הבריאה.

השינויים הללו עלולים לגרום לקשיים בתנועה, ובעקבות זאת לניוון שרירים ומפרקים, וכך לנכות המביאה לתלות-יתר בסיוע משפחתי וחברתי, לאבדן כושר העבודה, לבדידות, לחרדות, למרירות ולתסכול.

מכל הנאמר יש להסיק כי אין די בטיפול לסילוק גורם הפגיעה, אלא יש להיכנס למכלול ההיבטים, כמו מצבו הנפשי של הפגוע לאחר שעבר שבץ מוחי, תלותו בתרופות, הסיעוד שעליו לקבל, המוגבלויות השונות וההתגברות עליהן.

תהליך הטיפול בכאב כולל את איתור הסיבות לו ובחינת הדרכים לסילוקו: האם בניתוח או בטיפולים כמו פיזיותראפיה.

בתהליך זה מתייחסים גם לאפשרות של המשך הכאב הכרוני לאחר הטיפול המדיציני - "כאבי פנטום", למשל, האופייניים לקטועי גפיים. כאן גם המקום לברר את מקורם של כאבים מתמשכים ללא פגיעה חיצונית.

מרפאות הכאב שהוקמו בעשור האחרון בכל קופות החולים ובמרבית בתי החולים מציעות מגוון שיטות וטיפולים, ואינן מסתפקות בתרופות משככות כאבים למיניהן. ברובן נעזרים בתחום המתפתח של רפואה משלימה, תוך התחשבות בתופעות הלוואי של התרופות המודרניות.

שיחה עם אדם מקצועי או רופא מבין, יכולה להקל על מתח, על דאגה ועל חרדה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- סימני אזהרה לשבץ
- מה קורה לזיכרון כשאנו מזדקנים?
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך
- האם העבודה שלך מלחיצה?
- השפעת המתח הנפשי על גופנו
- תרופות לשיפור הזיכרון
- מרכזי שיקום יחודיים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מחקר התפתחות המוח | שבץ שני | הפרעות חרדה | שיקום וטיפול | טיפול מיידי | עיסוי בריאותי | טיפול טבעי בדיכאון | מפת האתר