כולסטרול טוב - מבטיח מניעת שבץ?

התיאוריה המאיימת בהתקף לב העלול לבוא בשל רמה גבוהה של כולסטרול היא מופרזת.

המחקר משנות השבעים אכן הראה שרמה גבוהה במיוחד של כולסטרול מהווה גורם סיכון, אבל בהחלט איננה גורם הסיכון היחיד. בעקבות המחקר ההוא נוצרו תרופות לטיפול בכולסטרול, מזון נטול שומנים הפך למקובל ובכל זאת התקפי הלב ממשיכים לקטול.

מחקר שנעשה על ידי פרופ' אורי גולדבורט מביה"ס לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, יחד עם המכון לחקר הלב של בית-החולים שיבא ובשיתוף ד"ר דוד טנא מבית-החולים ע"ש פורד בדטרויט וגברת שלומית יערי ממרכז המחשבים באוניברסיטת בר-אילן.

המחקר נערך על 8586 גברים בישראל במשך 21 שנים וזיהה גורמי סיכון למחלות כלי דם באוכלוסיה מגוונת. במהלך המחקר מתו 241 ממשתתפיו עקב אירוע מוחי אי סכמי.

הכולסטרול הטוב - מגן על הגוף מפני שבץ

מתברר שרמה גבוהה של כולסטרול בדם היא לא תמיד מזיקה, לפעמים היא אפילו מרמזת על תהליך הנותן הגנה טובה. יש כולסטרול שסוג החלקיקים של שומן - חלבון ליפו פרוטאין נדבק בו לשומנים, ו"מפנה" את כלי הדם.

הסוג הנישא על חלקיק חלבון - שומן מסוג HDL מבטא את עמידות הגוף לא רק מפני התקפי לב, אלא גם מפני סוג של שבץ מוחי הקרוי "שבץ מוח אי סכמי". שבץ מוחי זה נוצר כאשר נעצרת זרימת הדם למוח.

הכולסטרול הוא חומר המצוי בדם וחשוב לגוף. הוא מיוצר ברובו בכבד משומנים אשר מקורם בבעלי חיים, כמו מוצרי חלב, שמנים, ביצים ובשר.

רמה תקינה של כולסטרול היא עד 200 מ"ג ל -10 מ"ל דם. במצב זה הוא משמש ליצירת הורמונים ולבניית תאי גוף. עודף כולסטרול יכול לנבוע גם מסיבות תורשתיות.

הסתבר שרמת כולסטרול "טוב" מתחת ל -35.5 מ"ג לדציליטר מגבירה ב -32 אחוזים את הסיכוי לשבץ מוחי, בעוד ששיעור של יותר מ -42.5 מ"ג לדציליטר מגנה מפני שבץ.

ריכוז גבוה (מעל 150 מ"ג לדציליטר) על גבי חלבון HDL מעיד על תהליכים המסלקים את הכולסטרול הרע ומפנים את השומנים מהדם.

כולסטרול - לא מה שחשבתם...

מחקר שנעשה בסקנדינביה העלה, כי תרופה לטיפול בכולסטרול גבוה בשם "סימבסטין" (הקרויה בישראל "סימוביל"), הניתנת לחולי לב עם רמות כולסטרול גבוהות (מעל 240), משפרת גם במידה רבה את פעילות הלב כמשאבה.

במחקר אחר שנערך בניו-אורלינס נמצא כי תוכנית שיקום שהעלתה את הכושר הגופני מבלי להיעזר בתרופות הוכיחה תועלת מרובה, שכן כאשר היכולת הגופנית עלתה ב-36 אחוז חלה ירידה של 14 אחוזים בכמות הטריגליצרידים בדם ושיעור הכולסטרול הטוב בדם עלה ב-12 אחוזים.

אגב, זלילת מזון עתיר כולסטרול מעלה מעט מאוד את רמתו בדם, בהשוואה לשומן רווי, ממנו מייצר הגוף את הכולסטרול.

מחקר אחר מצביע על העובדה שבני-אדם בעלי רמת כולסטרול נמוכה נמצאים בסיכון מוגבר להופעת דיכאון ונוטים להתאבדויות.

כנראה שהמחסור בכולסטרול במוח מפחית את יכולתם של הנוירונים לעבד את הסרוטונין. מאידך, יתכן שהדיכאון משנה את הרגלי האכילה של האדם הלוקה בו וכתוצאה מכך רמת הכולסטרול שלו צונחת, כלומר ברור שיש קשר בין דיכאון לכולסטרול, אבל לא ברור מה גורם למה.

רבים מודעים לסיכון בעודף כולסטרול אבל עדיין לא רב מספר המודעים לנזק העלול להיגרם בשל עודף שומנים בדם ולסיכון הנוצר בשל עודף כולסטרול בצירוף עודף טריגליצרידים.

הגורם העיקרי למחלות כלי דם הוא התהליך של שקיעת שומנים בדופן כלי הדם, תהליך הגורם להתקשותם ולסתימתם במהלך השנים ומכאן להפרעה באספקת הדם לאיברים העלולה לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי וגם לאי ספיקת כליות ולנמק בגפיים (בעיקר אצל סוכרתיים), היכול להביא לקטיעה של כפות הרגליים בתהליך המכונה "טרשת עורקים".

הטריגליצרידים הם שומני דם, המיוצרים אף הם בכבד (בעיקר מסוכרים) ותפקידם לספק אנרגיה לפעולת תאי הגוף. רמתם התקינה דומה לזו של הכולסטרול, אך כפי שאמרנו, רמה גבוהה עלולה להוביל אל טרשת עורקים ורמה גבוהה מאוד לדלקת לבלב, שהיא מחלה קשה מאוד.

רמה גבוהה של טריגליצרידים משולבת לעתים קרובות מאוד עם רמה נמוכה של "כולסטרול טוב".

ניתן להתמודד עם מצבים אלה:

  • לפני שמתחילים בטיפול תרופתי מומלץ לנסות לתקן את המצב בעזרת תזונה מתאימה, הפחתה במשקל הגוף, הגברת פעילות גופנית והמנעות מעישון.
     
  • שמירה על תזונה נכונה וטיפול הולם תאפשר תוחלת חיים ארוכה באיכות סבירה ובלי סיכונים. מומלץ להמעיט באכילת בשר [בפרט לא חלקים פנימיים ובשר אדום], מוצרי חלב, ביצים, סוכרים ושומנים מן החי.
     
  • חשוב ביותר להיות מודעים לסיכונים ולפנות לבדיקה רפואית, בעיקר אם ידוע על מחלות במשפחה.
     
  • המרפאים העוסקים בריפוי טבעי ממליצים על תוספי מזון הכוללים ויטמין B12 וחומצה פולית, המזונות העתירים בחומרים אלו הם דגנים מלאים וירקות.

רעייתי, הסובלת מכולסטרול גבוה, חשה לחץ בחזה ועברה צנתור ובדיקות בבית החולים "שערי-צדק" בירושלים.

הרופא הקרדיולוג המטפל אמר לה "את יכולה להיות שקטה, אחוז הכולסטרול הטוב גבוה אצלך וזו מעין 'תעודת ביטוח'. אמנם עלייך כמו על כל מבוגר להתרחק מאכילת שומנים רוויים. אבל הכל בסדר".
מאמרים אחרונים

קישורים
- כיווץ כף הרגל לאחר שבץ
- עבודה מהבית לאחר שבץ
- טיפול בדכאון באמצעים טבעיים
- הידרותרפיה לנפגעי שבץ
- ארגוני תמיכה וסיוע ל- CVA
- ספסטיות - עוויתות בנפגעי שבץ
- אבחון מפרצת במוח

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:שבץ שני | פקקת ורידים | סימנים מקדימים | נוגדי חמצון | מערכת העצבים | קבוצות תמיכה | אמבטיה ושבץ | מפת האתר