למד לנשום

תרגילי נשימה חשובים לנפגעי שבץ מוחי

לצערי, במחלקת השיקום הנהדרת של ביה"ח "הדסה" בירושלים, אליה הובאתי להמשך טיפול ובה שוקמתי והוחזרתי לתפקד, לא שמו לב במידה מספקת לנושא הנשימה.

אמנם המטפלות טרחו מפעם לפעם, במיוחד בעת ביצוע תרגיל המחייב הפעלת שריר גדול (כמו הירך), לומר "אל תשכח לנשום". אך בכך לא הדריכו אותי בדרכי הנשימה הנכונה ואולי אף נגרם נזק, מאחר ובדרך זו הורגלתי לנשימה לא נכונה.

אמנם, השיתוק החלקי בסרעפת הקשה על הנשימה, תופעה שיתכן ואינה נפוצה אצל כל נפגעי שבץ מוחי. יתכן ששיתוק זה הוא ייחודי למקרה שלי, ולכן לא ניתן דגש בעת השיקום על טיפול בנושא נשימה נכונה.

האם אתה נושם כראוי?

אם את/ה רוצה לבדוק אם אכן הנשימה שלך סדירה ונכונה, בצע/י את המבדק הבא:

שב בנוחיות, זקוף את כתפיך. הסתכל בשעון, בדוק כמה נשימות אתה נושם בדקה. אם ספרת פחות מ- 12 נשימות בדקה, כנראה שהנך נושם כראוי.

אבל אם הגעת (כמוני) ל- 20 נשימות ויותר, אתה במצב של נשימת-יתר, דבר העלול לגרום למתח, לנדודי שינה, ולאי שקט.

נשימה לא נכונה משפיעה במישרין על מערכת העצבים. המתח הנגרם בעקבותיה עלול להביא לכיווץ שרירים ועורקים, שיפחיתו את קצב זרימת הדם למוח.

הרגל מוטעה נוסף הוא נשימה דרך הפה במקום דרך האף. כך האוויר לא מסונן כראוי. הגוף זקוק לרמה ממוצעת של 40 מ"מ כספית של פחמן דו חמצני, רמה נמוכה יותר עלולה לגרום לכיווצים ולחרדה.

נשימה נכונה

חשובה ההפסקה בין נשימה לנשימה. לאחר שאיפה במשך כשלוש שניות, באה נשיפה של 3-4 שניות, ואחריה צריכה לבוא הפסקה של כשלוש שניות. צריך להיות יחס שאיפה - נשיפה של 1:2, משך שאיפה כשניה וחצי, ונשיפה כשלוש שניות.

תוך כדי כתיבת הדברים אני מנסה לאמן את עצמי, אך ללא הצלחה מרובה (כדברי חז"ל "הרגל נעשה טבע"). אני מאמין שתרגול נכון ומודרך בתהליך השיקום עשוי להועיל רבות בתחום זה, שיש לו השפעות רבות על כל המערכות.

לפי הדרכתו של פרופסור מוטי קרמר, מומחה לדרכי הנשימה, ניתן לאמן את הריאות בעזרת מכשיר פשוט, "רספורקס", בו הנבדק לוקח אוויר פנימה ובכך מגביה כדור פלסטי קל(מעין כדור פינג-פונג).

תרגיל יוגה שלמדתי עשוי לעזור: עמוד ישר ברגליים מעט פסוקות, כתפיים לאחור. כווץ בחוזקה את הבטן על ידי הוצאת כל האוויר, הרפה את הבטן והכנס את האוויר לבטן התחתונה. חזור על הפעולה בקצב איטי, 24 פעמים במשך שתי דקות.

עוד על תהליך השיקום:

רפואה אלטרנטיבית בשירות נפגעי שבץ מוחי.

עקרונות ההידרותרפיה וכיצד הם עוזרים לשבץ.

 
מאמרים אחרונים

קישורים
- הפרעות בשעון הביולוגי
- דום נשימה חסימתי
- דיכאון לאחר אירוע מוחי
- אפזיה - אובדן כושר הדיבור
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך
- השפעת המתח הנפשי על גופנו
- שיקום וטיפול בהידרותרפיה

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מרכזי שיקום ייחודיים | רפואה משלימה | טיפול בנזק שניוני | הפרעות חרדה | שבץ מוחי בעולם | אבחון שבץ מוחי | סוגי שבץ מוחי | מפת האתר