חידת המוח - מבנה המוח, חקר המוח ומערכת העצבים

"המוח הוא ללא ספק החידה המורכבת ביותר בגוף האנושי. מאות ואלפי חוקרים הקדישו את כל חייהם לניסיונות לפענח את מבנה המוח, ועדיין מעט מאוד יודע האדם על המכונה המשוכללת שבראשו.

המוח, מסתבר, לא רוצה שנדע עליו יותר מדי, ובכל זאת, המעט שיודעים על המוח מדהים" (מתוך מבוא לסדרת הרצאות "המוח", של עמותת "שורשים", הפועלת בשיתוף משרד החינוך והתרבות ומוסדות השכלה בארץ).

אדם שנפגע במוחו באזור מסוים עלול לשכוח את שפת אמו, אך יכול להתחיל ללמוד ולדבר בשפה שמעולם לא שמע. אדם המקבל גירוי חשמלי בחלק האחורי של המוח עלול לחזור עשרות שנים אחורה.

הוא ידבר, יתנהג ויחשוב כמו ילד. גירוי בחלק אחר של המוח יכול לגרום לאדם לא להכיר את פניו בראי, הוא עלול להיות משוכנע שידיו אינן מחוברות לגופו.

נפלאות הן דרכי המוח האנושי

"...לדעתי, די מוזר שאנחנו בני-האדם, שמבחינות רבות אנו די חכמים - למשל אנו חוקרים את החלל או את מבנה האטום - איננו יודעים קצת יותר על עצמנו ועל המוח המכוון את פעולותינו.

אך אילו היה מוחנו כל כך פשוט, שיכולנו להבין אותו - כי אז היינו כה טיפשים שבכל זאת לא היינו יכולים להבין אותו.

יש מוחות פשוטים משל האדם: אנחנו מסוגלים להבין איך פועל מוחה של התולעת, לפחות באופן כללי. אבל התולעת עצמה אינה מסוגלת, משום שלצורך זה מוחה פשוט מדי".

(יוסטיין גורדר - סוד הקלפים עמוד 117).

חקר המוח מציג שאלות, אך מתקשה בתשובות. אולי המציאות של בני האדם הרגילים, נטולי הפגיעות, אינה נכונה? אולי דווקא אלה שמוחם נפגע מגיעים לאמת מדויקת יותר? אולי הם מיטיבים להפעיל את מוחם באופן שאנו לא נדע לנצלו לעולם?

"כל פגיעה ברשת העצבים במוח משפיעה, במידה זו או אחרת, על כל המערכת: פגיעה בתפקוד הגופני משליכה בהכרח על תחושתו של הנפגע. רגשותיו ביחס לעצמו ולעולם, סדרי העדיפויות שלו, אופן התנהגותו והתמודדותו עם מצבים שונים"

(הנוירופסיכולוג ד"ר אלון וסרמן).

יש להבחין בין שלושה גורמים לנזק מוחי: נזק שארע בעקבות תאונה, גידול סרטני או אירוע חד-פעמי אחר, ונזק מתפתח הנגרם בשל מחלות כמו אלצהיימר. מאחר שהנזק הוא רב-מערכתי, הרי שגם הטיפול צריך להיות כולל.
מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר