בדיקות מוקדמות לאיתור מפרצת במוח

כיצד ניתן לאתר מפרצת מוחית?

לפניכם רשימה של בדיקות חשובות המסייעות בגילוי מוקדם של מפרצת במוח:

בדיקה מוקדמת של הראיה

ענף רפואה חדש יחסית בארץ הקרוי "נוירו-אופטלמולוגיה" עוסק בקשר בין העיניים למוח. החשיבות לנושא שלנו נעוצה בעיקר בעובדה שעצב הראיה הוא בעצם חלק מן המוח, ועל כן שינוי בו, העשוי להתבטא בשינויים פתאומיים בראייה, יכול להעיד על לחצים בקרקפת.

ד"ר הדס קאליש, מנהלת מחלקה זו בבית החולים בלינסון, מסרה בשידור בוקר טלוויזיוני, כי הצליחה לגלות בעוד מועד קיום "מפרצת" במוח וכך הצילה אנשים מאירוע מוחי.

במקרה של שינוי בראיה שאינו נובע מקטרקט או כדומה -  אל תסתפקו באופטומטריסט, סורו אל רופא מומחה, מוטב אל נוירו-אופטלמולוג.

בדיקה של עורקי הצוואר

לפי מחקר שנעשה ע"י פרופ' א.שיפרין, מנהל המרכז לכירורגית כלי דם בבית החולים "איכילוב", אפשר בהרבה מקרים למנוע את השבץ ע"י גילוי מוקדם של היצרות בעורקי התרדמת (הם עורקי הצוואר הנושאים דם למוח).

גם תופעות השיתוק המוקדם, העיוורון הזמני והחולשה, מסייעות לקבוע באיזה עורק נוצרה סתימה ובאיזה היקף. לצערנו מרבית האנשים נוטים להתעלם מאותות האזהרה ולזלזל בהן.

אם כתב זה יניע מישהו לחוש ולבצע בדיקה זו - היה כדאי כל הטורח הכרוך בכתיבת ופרסום דפים אלה.

מומלץ כי כל אדם מעל גיל 50 יעבור בדיקת דופלקס של עורקי הצוואר כחלק מהבדיקות הרפואיות השגרתיות שלו.

כמי שעובר בדיקה זו,בערך כל חצי שנה, אני יכול לומר שהיא חיצונית ואינה כרוכה בשום סבל או אי-נוחות, וכלולה ב"סל הבריאות".

מסתבר כי מרגע שמתחילה היצרות של כלי הדם בצוואר היא מתקדמת עד כדי הכללת האיש בקבוצת סיכון גבוהה של חשש ללקות בשבץ מוחי.

הבעיה המרכזית בטיפול היא זיהוי (דיאגנוזה) בזמן. במקרה האישי שלי, קבע הנוירולוג כי עבר עלי לפני האירוע החריף עוד אירוע חולף כזה ודווקא בצד השמאלי של ראשי.

בדיקת MRI אישרה את ממצאיו, אך לא יכלה לקבוע אם האירוע החולף קרה לי בבית, בעת שהובאתי לחדר המיון או הרבה קודם לכן.

מעקב אחר חולים שאצלם אובחנה היצרות של עורקי הצוואר יכול למנוע הידרדרות נוספת. ניתוח פשוט ביותר מוציא את רובד הטרשת בעורק הצווארי.

לפי הפיתוח האחרון כבר אין צורך בניתוח ממש, נעשה צנתור ובמידת הצורך מכניסים "בלון", צורה המוכרת לנו מטיפולים בהצרת העורקים של הלב.

(שאלתי את פרופ' ענר, מנהל המחלקה לכירורגיית כלי-דם בהדסה ירושלים, האם אין טיפול תרופתי יעיל והאם חייבים להיזקק לטיפול פולשני, והוא ענה שעדיין הצנתור יעיל יותר).

בארץ נערכו בשנות התשעים מאות טיפולים מסוג זה ובכך ניצלו חייהם, או לפחות איכות חייהם, של  בני אדם רבים.

הבדיקה מומלצת לאנשים העומדים לעבור ניתוח מעקפים בלב. קשה לבצע את הטיפול בעורקי הצוואר לאחר ניתוח כזה. אני מכיר באופן אישי אנשים שעברו ניתוח מעקפים, הלב שלהם מתפקד אך הם סובלים קשות, עד כדי נכות חריפה, משיתוק חלקי בשל אירוע מוחי.

כדאי לשים לב גם לכך, שמקרה של שבץ שני אצל אלה שעברו אירוע אחד הוא קטלני ביותר מ- 70%
של המקרים, על כן ייטיבו אלה שעברו שבץ אחד לערוך בדיקה תקופתית של עורקים אלה.

(אני יודע שכבר כתבתי על זה בפסקה קודמת - אך אם עדיין לא עשית - הפסק כעת את הקריאה ולך להיבדק).

בדיקת שיניים - יש צד חיובי לביקור אצל רופא השיניים: בצילום פנורמי (סטאטוס) נראים גם עורקי הצוואר והרופא יכול בנקל להבחין בהצטברויות סידן. אם נתגלה סידן, זה הזמן להתחיל בטיפול מונע ולהקטין את הסיכוי לאירועמוחי.

מכשיר לגילוי מוקדם של פגיעה מוחית

מדענים סקוטים פיתחו מכשיר דמוי רשת שיער אשר בו 128 חיישנים, המולבש על ראש הנבדק, ומזהה הפרעות מוחיות הרבה לפני התגלות סימפטומים חמורים. המכשיר מפעיל סורק המגלה סימנים מוקדמים של פגיעות כמו: פרקינסון, אפילפסיה, סכיזופרניה, דיכאון ושבץ מוחי.

גילוי מוקדם מאפשר לתת תרופות נוגדות בעוד מועד ובכך למנוע נזק משני. המכשיר מצוי כעת בפיתוח בחברת דיאגנוסטיק-פוטנשלס מגלזגו. אך אף מוסד רפואי בישראל עדיין לא הראה התעניינות ברכישתו.
מאמרים אחרונים

קישורים
- יד תומכת - סיוע לנפגעי שבץ מוחי
- אבחון מוקדם של שבץ מוחי
- סוגי שבץ מוחי
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- זכויות נכים - חשוב לדעת
- הפרעות חרדה
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ מוחי

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:האם אתה בסטרס? בחן את עצמך | שבץ מוחי בעולם | רפואה משלימה | אפזיה - פגיעה בדיבור | פיהוק | עשרת הדיברות שלך | טיפול ב-TPA | מפת האתר