נוגדי חמצון ויין אדום לחיים בריאים ולמניעת שבץ

כפי שהסברנו, עובר גוף האדם תהליך מתמיד של חמצון. כך נוצרים "רדיקלים חופשיים" התוקפים את הגוף. לעומתם מייצר הגוף לוחמים נגדיים - אנטי אוקסידנטים, או בעברית "נוגדי חמצון".

חלק ניכר מן התוקפים נוצר כתוצאה מפעולה רגילה של הגוף - מנשימה או מפעולת מערכת החיסון, אך חלק אחר מגיע אל הגוף כתוצאה מגורמים חיצוניים כמו קרינה, אוויר מזוהם, חומרי הדברה, כימיקלים במזון, עישון, צריכת תרופות ועוד.

ה"רדיקלים החופשיים" הם מולקולות טעונות שאיבדו אלקטרון אחד, וכך הופרה יציבותם הכימית. תוך כדי שיטוטן לחפש את האלקטרון החסר כדי לחזור ולהשיג יציבות הן מנסות "לחטוף" אותו מכל מקום אפשרי. כך הן הורסות תאים בריאים ויוצרות בתהליך זה שרשרת רדיקלים חופשיים נוספים.

ניתן להילחם בתהליך על ידי תזונה נבונה ופעילות גופנית נכונה, היוצרים בגוף אנטי-אוקסידנטים העוצרים את תהליך השרשרת ויכולים גם לתקן נזקים שכבר נעשו.

מוצרי מזון המכילים כמות ניכרת של אותם אנטי אוקסידנטים הם פירות וירקות. בייחוד אלה בעלי הצבעים הכהים, הכוללים גם ויטמינים C ,E ובטא-קרוטן המסייעים להחדיר אותם לרקמות הגוף ומקטינים את נטייתו של הכולסטרול להתחמצן.

ביין אדום  יבש - מצויים חומרים הקרויים פלבנואידים. המקור להם הוא קליפת הענבים מהן נעשה יין זה. בשונה מענבי היין הלבן.

חשוב לזכור כי ביין יש גם אלכוהול וצריכה מוגברת שלו עלולה לגרום נזקים חמורים: פגיעה בכבד, שבץ מוחי, סוכרת ועוד.

צריכה מתונה של כוסית אחת ביום עדיין אינה גורמת נזקים, והיא מומלצת לבריאות הלב וכלי הדם, בפרט אם מקפידים לאכול בעת השתייה גם פחמימות.

חומר עשיר יותר בפלבנואידים הוא מיץ רימונים, העשוי אף לשחרר תהליך טרשתי מתקדם (שאחרת עלול להוביל למצב של טרשת עורקים).

ההמלצה היא לכלול בתפריט היומי כוס אחת של מיץ רימונים (למרבה הפלא, התכונה נשמרת גם במיץ רימונים משומר, אף אם בכמות פחותה מזו של מיץ טרי).
מאמרים אחרונים

קישורים
- מה קורה לזיכרון כשאנו מזדקנים?
- האם אתה בסטרס? בחן את עצמך
- סימנים מקדימים לשבץ
- שיקום וטיפול בהידרותרפיה
- לחץ ומתח נפשי
- מיון סוגי זיכרון
- טיפול טבעי בדיכאון

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:חרדה | שבץ שני | מערכת העצבים | מרכזי שיקום | טיפול מיידי | תסמינים | אבחון שבץ מוחי | מפת האתר