איך מטפלים בנזקים המתפתחים לאחר שבץ מוחי

מחקר ישראלי שנעשה באוניברסיטת תל-אביב בהנחיית פרופ' לילי ורדימון העלה, כי אירוע מוחי או חבלה חמורה גורמים לחוסר חמצן במוח.

קורה שאנשים מובאים לחדר המיון כאשר מצבם המיידי נראה סביר, אך לא מעטים מהם נפטרים כעבור יום-יומיים עקב נזק מוחי שניוני (נזק המתפתח בעקבות הנזק הראשון).

גלוטמאט והשפעתו על המוח

מתברר כי במוח משתחררים חומרים כימיים, ביניהם גלוטומאט, הפוגע בתאי עצב הסמוכים לאזור הפגוע וגורם למותם.

גם תאי מערכת העצבים המדוברים, הנפגעים בהשפעה השניונית, משחררים את החומר ומרחיבים את השטח הפגוע. מדובר אפוא בתגובת שרשרת המסתיימת בשיתוק חמור או במוות.

כפי הידוע לי, כיום הולכת ומצטמצמת הגישה בחדרי המיון, במרבית בתי החולים של טיפול על ידי הזרקה מיידית של הורמונים סטרואידים, אשר השפעתם איטית ביותר.

צוות מאוניברסיטת תל אביב טוען, כי ויסות רמת הגלוטומאט הוא המפתח למניעת ההשפעה השניונית, כי חומר זה הוא נוירוטרנסמיטור (חומר כימי המסייע לתאי העצבים לתקשר ביניהם).

כאשר רמת הגלוטומאט עולה מעבר לסף מסוים הוא הופך מחומר החיוני לתקשורת העצבית, לחומר הרסני. במנגנון הויסות הטבעי של כמויות החומר מעורב גם האנזים "גלוטאמין סינתאז" הקולט את עודפי הגלוטאמין המשתחררים מתאי העצבים והופך אותם לחומר בלתי רעיל.

הזרקת האנזים משפיעה מיידית ומונעת התפתחות תגובת השרשרת, התרופה נמצאת בשלבי רישום לפטנט בינלאומי.

גלים נגד קרישים

במחקר חדש שהתפרסם בנובמבר 2004 בעיתון המקצועי New England journal ,of medicine נמצא כי אחוז ההחלמה בקרב לוקים בשבץ אשר טופלו בגלי אולטרסאונד, סמוך לקבלת הטיפול ב-TPA היה גבוה יותר משמעותית.

הסתימה של כלי הדם החסומים נפתחה במהירות הגדולה עד פי שלוש מאלה שלא עברו את הטיפול. העיתון מזכיר כי בשנת 2001 נפטרו בארה"ב 183,000 בני אדם משבץ מוחי ומספר הלוקים בשבץ שהגיעו לטיפול בבתי החולים היה כ-750,000.

בקרב כמחצית מהחולים שטופלו בגלי אולטרסאונד חלה החלמה דרמטית ותוך פרק זמן של שעתיים חזרה זרימת הדם במוח להיות תקינה (לעומת טיפול ב- TPA בלבד שעזר רק ל- 30% מהחולים).

גם התוצאות ארוכות הטווח הראו הצלחה. 42% ממטופלי השילוב שוחררו מבית החולים כשהם חופשיים מכל סימפטומים וניהלו חיים עצמאיים ובלתי תלויים, לעומת 29% ממטופלי ה-TPA בלבד.

עדין לא ברור איך בדיוק פועל מנגנון האולטרסאונד בטיפול זה. ההשערה היא שהוא מאיץ את זרימת הדם בקרבת המקום שנחסם ע"י הקריש. המחקר עדיין נמשך בנושא זה.

נזכיר, תרופת ה- TPA, שהיא עדיין התרופה היחידה לטיפול בנפגעי שבץ מוחי, יעילה רק במקרים של חסימה ע"י קריש ועלולה לגרום למוות במקרה של שטף דם תוך מוחי.

האם חל שינוי באישיות לאחר שבץ מוחי? ליחצו למידע
מאמרים אחרונים

קישורים
- שיקום נפגעי שבץ מוחי
- טיפול טבעי בדיכאון
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- איך לדבר עם הרופאים?
- התמודדות עם חרדה
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ
- איך מאבחנים שבץ מוחי?

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:סוגי שבץ מוחי | מקרי שבץ | סטרס | מתח נפשי | התפתחות המוח | תהליכי הזדקנות | זיכרון ותזונה | מפת האתר