מהם הסוגים השונים של שבץ מוחי, מהו שבץ מסיבי ומהי קרישת דם?

למפרצת מוחית ישנם כמה ביטויים שונים. האחד הוא "דימום מוחי תת עכבישי", השכיח ביותר (כ-80 אחוז מבקיעות מפרצת) - אפקט של לחץ על כלי-דם הגורם לפיזור תסחיפים לכלי דם שכנים וגורם להריסתם.

ביטוי אחר ומסוכן יותר הוא "דימום תוך-מוחי", אשר כתוצאה ממנו כשליש מן הנפגעים נפטרים וכשליש נוסף סובלים מנכות קשה. אך במקרים אלו חלה התקדמות ובעזרת טיפול מהיר ניתן לסתום את המפרצת ועל ידי כך למנוע נזק שניוני ודימום נוסף.

הטיפול בדימום תוך-מוחי נעשה באמצעות צנתור ללא כל צורך בפתיחת הגולגולת. בשנים האחרונות, תפוצת הטיפול בארץ ובעולם הצליחה להפחית באופן משמעותי את כמות הנפגעים ואת מצבם והצילה נפשות רבות.

מפרצת בכלי הדם גורמת להם לדמם אל תוך החלל התת-עכבישי. כאשר דימום זה מתפרץ בעוצמה מכלי הדם הוא גורם נזק לרקמת המוח, להפרעה באספקת הדם וכן לעליה בלחץ התוך-גולגולתי.

הדימום התוך-מוחי עלול להיות מלווה בכאב ראש חריף ובאבדן הכרה, בקשיות העורף (קושי לכופף את הצוואר) ובנזק עצבי המתבטא בשיתוק או אף באובדן תחושה.

הטיפול במקרה של דימום תוך מוחי חייב להיות דחוף!  יש להביא את הנפגע בבהילות לבית חולים שבו יש שירותים נוירולוגיים, המאבחנים על-ידי הדמיה מגנטית, MRI, או טומוגרפיה ממוחשבת, CT, המסייעים לרופאים לקבוע האם יש צורך בניתוח על מנת להפסיק מקור הדמם.

ריפוי של נפגעי שיתוק חלקי יכול להיות באמצעים אורתופדיים כמו סד לרגל ותחבושות, ניתוחי שריר וגיד, אך עיקר הטיפול הוא אימוני פיזיותרפיה - אימון שרירים המותאם לכל אדם ואדם ולכל מקרה בנפרד ועלול להימשך גם מספר שנים.

גם פגיעה בדיבור ניתנת לטיפול ולשיפור על-ידי מרפאים מיוחדים.

קרישת דם תקינה וקרישת יתר

קרישת דם הוא התהליך בו הדם הנוזלי הופך למוצק ומפסיק לזרום. קרישת דם תקינה היא חיונית לשמירת החיים ובלעדיה מתפתחת נטייה לדימום העלול לסכן חיים. באדם בריא תהליך קרישת הדם מתקיים כל הזמן, אך לא נוצרים קרישים בשל קיומו של תהליך הפוך המתרחש בו-זמנית. התהליך ההפוך קרוי 'פיברנוליזה'. כמו כן קיימים בדם חומרים נוגדי קרישה.

כדי לשמור על צמיגות דם תקינה יש לשמור על שלושה רכיבים:

  • כלי דם תקינים
  • טסיות-דם תקינות במספרן ובתפקודן
  • הרכב נכון של הפלזמה (נוזל הדם). פגם באחד מאלה גורם להפרעה בקרישה.

קרישת יתר: כאשר מופר האיזון בין גורמי הקרישה להיפרנוליזה נוצרים קרישי-דם. אם לא מתגברים על חוסר איזון זה נוצרים קרישי דם בתוך כלי דם שונים בגוף העלולים להביא לסתימת כלי הדם ואף להיסחף בזרם הדם ולחסום מעבר קריטי.

טיפול על ידי תרופות נוגדי-קרישה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי, במיוחד בנטייה לדימום. לכן יש צורך בניטור מלווה קבוע, כי גם שינוי בתפריט משפיע על פעילות התרופות.

שבץ מסיבי

בכינוי "שבץ מסיבי", אנו מתכוונים לשבץ חזק התוקף את גזע המוח ומנתק את הקשר בין המוח לבין הגוף. בעבר מי שלקה בו היה מת מייד, אבל הודות לשיטות ההחייאה המודרניות-מתקדמות - הסבל כיום מתארך ומשתכלל.

הלוקים בשבץ כזה נשארים בחיים, אך עם מה שקרוי "תסמונת הנעילה" LOCKED-IN SYNDROME המכונה גם "תסמונת מונטה-כריסטו" על שם התיאור המפורט היחידי המופיע בספרות.

אלכסנדר דיומא מתאר את הסינדרום ביצירתו "הרוזן ממונטה-כריסטו", שם לוקה בו אחד הטיפוסים השליליים ביצירה, נוארטיה דה-וילפור היושב בכסא גלגלים, משותק בכל חלקי גופו ומתקשר עם סביבתו באמצעות מצמוץ עיניים בלבד.

לסופר צרפתי מודרני ז'אן-דומיניק-בובי אירע השבץ הנורא הזה בבוקר יום ה-8 בדצמבר 1995, אך למזלנו הוא טופל בידי מטפלת-בדיבור נפלאה - סנדרין, אשר הרכיבה עבורו קוד תקשורת עם העולם החיצון, המתבסס על שכיחות שונה של אותיות האלף-בית בשפה הצרפתית.

כתוצאה מכך אף כתב את ספרו "פעמון הצלילה והפרפר" שיצא לאור ב-31 במארס 1997, יומיים לפני פטירתו של המחבר. הספר תורגם לעברית ע"י קלוד מנדיביל, עורכת ספרותית אשר פענחה היטב את עפעופיו של בובי.

נפגעי שבץ מוחי נמצאים בסיכון גבוה ללקות באירוע נוסף. למידע נוסף, ליחצו: שבץ שני
מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:סוגי שבץ מוחי | אריכות חיים | הדעה והדיבור | מחלות והזדקנות | סוגי זיכרון | שיטות לימוד | תהליכי למידה | מפת האתר