מהי ספסטיות?

עווית - ספסטיות

המוח שולט כאמור על כל תנועות הגוף. אולם במקרה של שיתוק, עצבים שונים (של התחושה, או של אלה המובילים לשרירים) עדיין מחוברים לחוט השדרה וכבר אינם בשליטתו של המוח המרכזי.

בשל נתק זה, אין המוח מסוגל לתאם את תנועותיהם. התנועות פועלות מעצמן, באופן הקשור ברפלקס. כך עשוי גירוי מסוים לחדור דרך עצב תחושתי ולהגיע אל השרירים, מבלי שהמוח יוכל לפקח על תנועה זו ולתאמה.

כתוצאה מכך נראה, כי איברים משותקים כאילו נעים מאליהם, ללא שליטה. לרוב צורת התנועה היא לכיוון ה"תבנית" (צורה מובנית של החזקת האיבר את עצמו). תנועה כזו קרויה "עווית" (בלועזית "ספאזם").

לעתים קרובות תנועה זו היא מוגזמת. גירוי קל ביותר, גורם לתנועה חדה אצל נפגע השיתוק. תופעה כזאת עשויה לגרום למספר תגובות לא רצויות.

למשל: נוקשות איבר המתנגד למתיחה פסיבית, רעידה ריתמית של גפה. הגורם עשוי להיות קל ביותר - רוח קלה, לחץ של סדין. העווית יכולה להיות גם של שריר מיוחד. למשל שריר שלפוחית השתן.

ספסטיות יתר

למזלנו לא כל נכה משותק נתון לעווית בעוצמה דומה. היא גם אינה שכיחה בשבועות הראשונים לפגיעה. בתחילה היא מופיעה בצורה קלה, הניתנת אף לניצול לטובה. הבעיה היא בהתפתחות "עווית יתר - ספסטיות יתר", המטרידה ועלולה לגרום למבוכה.

תופעה זו נגרמת על ידי סיבוכים בחלק התחתון של חוט השדרה. חלק מתופעות אלו ניתן למנוע על ידי טיפול נכון מראש.

בין הגורמים העיקריים להתפתחות עווית היתר ניתן למנות: חרדה, דאגה, מתח, רוח פרצים, מיטה מתנדנדת, אבן או זיהום בשלפוחית, עצירות, פצע לחץ, צמיחה פנימה של ציפורן, כיב-קיבה וטחורים.

האם אתה בסטרס? בחן את עצמך

טיפול בעוויתות

אפשר למנוע עוויתות אם מטפלים בהן בזמן, כדלהלן:

  • תרופות משלשלות, או חוקן - לעצירות מתמשכת
  • תרופות או ניתוח - אם יש אבן או זיהום בשלפוחית
  • שיחה עם אדם מקצועי, או רופא מבין יכולה להקל על מתח, על דאגה ועל חרדה

השפעות מועילות

  • תנועות ספסטיות תכופות - מונעות התאבנות והתנוונות של שרירים חסרי תנועה. כולל - של שרירי השלפוחית
  • הספסטיות מסייעת למניעת פצעי לחץ, בהמריצה שינויים בתנוחת הגוף בתוך שינה
  • ספסטיות כללית של הגוף הזקוף שומרת על לחץ הדם
  • המתיחה של הגפיים התחתונות מאפשרת העברת משקל מרגל לרגל, ללא צורך במכשירים אורטופדיים
  • מתיחת שרירים שומרת על דמות הגוף וצורתו, ומונעת ניוון האיברים ועיוות צורתם

השפעות מזיקות

  • תנועה בלתי רצונית עלולה לגרום לנפילה ולחבלות הנובעות ממנה, או לחוסר יכולת לעבודה עדינה. היא מביאה לנוקשות האיבר המפריעה לטיפול עצמי, לפעילות ולמנוחה
  • שימוש מעוות עלול ליצור מעגל חוזר הגורם לפצעי לחץ, זיהום בשלפוחית, וכיווצי מפרקים. (אצלי למשל, סגירה של האצבעות וכיפוף חזק של המרפק -בתגובה לזרם מים חמים או קרים, מונעת רחיצה מושלמת).

אמצעים לנטרול העווית

כאשר עווית יתר היא תוצאה של גירוי, מניעתה בדרך הפשוטה ביותר תהיה איתור גורמי הגירוי ונטרולם. יש להרחיק מיידית נעליים לוחצות, מכשור מציק וגורמי אי נוחות.

שחרור מיידי של העווית או של הרעידה אפשרי על ידי העמסת משקל הגוף על האיבר (עמידה על רגל רועדת, הישענות על יד מכווצת וכדומה. את כף היד אני פותח על ידי שימוש באגודל -כמפתח).

פעילויות פיזיות כמו תרגולים ובייחוד הליכה, מפחיתות את העוויתות, גם אם נעזרים בקביים או במכשירים אורתופדיים.

לא ידועה תרופה המועילה בוודאות לשיכוך העוויתות, אך כל תכשיר הרפיה ושיכוך כאבים עשוי לסייע.
ניתוח: אפשר לסייע להפיכת עווית יתר לעווית רפויה באמצעות ניתוח הממית את הסיבים המוטוריים בחלקו המשותק של הגוף.

הליך זה נעשה ע"י הזרקת אלכוהול או פנול לעמוד השדרה. כמובן, שיש לשקול היטב את התועלת לעומת הנזק ולנקוט בשיטה זו רק במקרים קיצוניים.

פרכוסים

תופעה קרובה לעווית היא "פרכוסים", אלו הן תנועות לא רצוניות של חלקי גוף שונים. בשנים האחרונות נצפתה בארה"ב תופעה כזאת אצל ילדים. התופעה התחילה בגפיים, עברה לכל הגוף, נמשכה מספר דקות וחלפה ללא טיפול.

היחידה הנוירולוגית בבית החולים של סיאטל במדינת ושינגטון, ארה"ב, חקרה את הנושא ומצאה כי במקרים רבים נגרם הפרכוס בשל התמכרות למשחקי וידיאו, בהם נדרשים המשחקים לריכוז רב, ונחשפים להבזקי אור הבאים מתמונות מתחלפות במהירות ולגלי קרינה חזקים..

הטיפול התבסס על הפסקה מוחלטת של המשחקים, כולל איסור צפייה באנשים משחקים. הפתרון העדיף הוא הימנעות מלכתחילה ממשחקי וידיאו ממכרים.




מאמרים אחרונים

קישורים
- CVA
- פקקת ורידים
- אתה לא לבד - קב' תמיכה
- איך מאבחנים מפרצת במוח?
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- הרפיה טבעית
- הזקנה והמוח

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:



זכויות נכים | שבץ שני | שבץ מוחי בעולם | לחץ ומתח נפשי | תרופות לשיפור הזיכרון | 10 הדיברות לנפגעים | מפת האתר