עיסוי בריאותי - חשוב בשימור האיברים המשותקים

אין אנו מתיימרים למלא מקומם של הפיזיותרפיסטים הרוכשים את הידע המקצועי במשך שנים. אבל, מנקודת המבט של מתרפא, יש לי הרושם כי דווקא העיסוי (מסאז'), פרט להיותו מענג, תורם רבות.

העיסוי אינו רק פינוק

לפי הרגשתי, ערכו רב בייחוד כטיפול מונע והוא כלי חשוב בחייהם של נפגעי שבץ מוחי. העיסוי משמר את האברים המשותקים בצורתם, נפח השרירים נשמר, לפחות חיצונית, הוא גם מרענן ומחזק, מרפה שרירים מכווצים, משחרר מתח רגשי, מגביר אנרגיה חיובית ומשרה רוגע.

לפי מומחי רפואה משלימה, עיסוי טוב של שעה שווה לשינה של לילה שלם, טובה ועמוקה. לדבריהם העיסוי גם מאיץ הפרשת חומרים במוח, כמו אנדורפינים וגלי אלפא. חשוב מכל, כדי לקבל או לתת עיסוי טוב, לא חייבים להיות בעל מקצוע ולא צריך לשלוט בכל הטכניקות.

פשוט מעסים חזק ובעדינות איבר אחר איבר, במיוחד את האברים הפגועים. אפשר לעסות לבד (אני מעסה את הרגל הפגועה וגם את הרגל הכואבת –מספר פעמים ביום), אך יש  חשיבות גדולה למגע וקשב של אדם אחר.

לכן, במקרים מסוימים עדיף לקבל עיסוי מאדם שיש לך קשר אתו, ידיד או בן זוג עדיף מאשר מאדם זר בעל ידע מקצועי.

הגוף המצוי במשך שעות ארוכות בתנוחות בלתי טבעיות: מול מסך טלוויזיה או מחשב, נסחף לתשישות עצבית ולנדודי שינה. אם גם אתה נתון לקצב חיים מהיר ,מתח נפשי והרגלי תזונה גרועים, אתה צפוי לקבל  הרגשה מצטברת רעה, המונעת את ההקשבה לגוף וצרכיו.

ספרים וחוברות רבים מלמדים עיסוי בשיטות שונות, אבל העיסוי הטוב בא בקלות ובמקריות. ההנאה העצומה שאני מרגיש כאשר נכדי או נכדתי מלטפים לי את הגב, אין דומה לה.

הציוד הנדרש הוא משטח נוח, אווירה נינוחה, מוזיקת רקע היא בהחלט אפשרית אבל לא טלפונים או תשדירי חדשות. כמו כן, מומלץ להשתמש בשמני עיסוי מתאימים.

שמן עיסוי

העיסוי נעשה קל ונעים כאשר משתמשים בשמן בסיס - שמן המופק מזרעים או צמחים, בעל תכונות שומניות, כלומר חלק ובלתי נדיף ומוסיפים לו טיפות של תמציות שמנים נדיפים. המעסים המקצועיים קונים שמן בסיס בליטרים ומוסיפים לו את התמציות, אבל אפשר לרכוש תערובות מוכנות.

מניסיוני, שמני הבסיס הטובים ביותר הם: שמן גרעיני ענבים או שמן שקדים. שמנים אלו הם קלים ועדינים, ללא ריח, זולים יחסית ועוד יותר חשוב- קלים לניקוי ולספיגה במגבות נייר.

רצוי לחמם קלות את השמן (בתוך מים חמים) על מנת שהתחלת העיסוי לא תהיה צוננת.  כמו כן, מומלץ
להוסיף תמציות שמנים לפי הריח והרגש.

חברת "תמר" הוציאה לשוק סידרה בשם "פיור אויל" ובה מבחר של 24 תמציות שמנים אתריים בבקבוקונים שצריך למהול אותם בשמן הבסיס.

אז אנא מכם, במקום אקמול, לקסטיב או פרוזאי - פשוט קבלו עיסוי.
מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול טבעי בדיכאון
- מרכזי שיקום ייחודיים
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ
- הפרעות בשעון הביולגי?
- סוגי שבץ מוחי
- אבחון שבץ מוחי
- טיפול מיידי בנפגעי שבץ מוחי

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:CVA | יחסי מטפל מטופל | מקרי שבץ | סחרחורות | מערכת העצבים | למידה וזיכרון | תהליכי הזדקנות | מפת האתר