יד תומכת - סיוע לנפגעי שבץ מוחי

"יד תומכת"

אחת הבעיות החמורות, הניצבות בפני מי שהצליח לעבור שבץ מוחי ולהישאר בחיים - היא הבדידות הנוראה האופפת אותו. העולם החדש ניצב מולו כאשר הוא ומשפחתו ללא יד תומכת או לב מבין.

יש לזכור כי הרפואה המודרנית המתקדמת על שלל מחקריה - ניצבת חסרת אונים מול "האירוע המוחי". לובשי החלוקים הלבנים, על שלל מכשיריהם ונפיחותם רבת החשיבות, אינם יודעים למעשה הרבה יותר מאתנו. 

כבר בשלב האשפוז הראשון הצלחתי לשרוד את הניסיונות שעשו בי. הם סירבו באופן מוחלט להיעזר במומחים מן החוץ. כאשר הביאה משפחתי את מנהל מחלקת הנוירולוגיה מבית חולים אחר לשם התייעצות אמר להם מנהל המחלקה בביה"ח בו שהיתי כי אם יגיע למיטתי רופא שלא מסגל המוסד הוא יזמין מונית ויעיף אותי החוצה.

אמנם לאותו נוירולוג מומחה היה האומץ והיושר לומר לי בגלוי "אם הייתי לידך אפילו בעשר הדקות שלפני ההתקף, גם אז לא היה בידי לעשות מאומה. אנו איננו יודעים מה בדיוק הביא לשבץ שלך ולכן גם לא כיצד לרפא אותו, יש לנו רק ניסיון של עשרות דרכים שלא הצליחו".

בינתיים, לפי המחקרים החדשים המובאים כאן, יש כבר מושג התחלתי מה ניתן לעשות, בפרט בשלב המניעה. בשל כך, בין היתר, מוצג אתר זה לפניך.

בקצרה, עליך, בכוחותיך הדלים ובעזרת בני המשפחה המסורים, לעשות מירב המאמצים לעבור את בית החולים בשלום ולהתפלל שתגיע לידיו של רופא מבין ואמין.

אחר כך מגיע השלב הטוב - "השיקום". מזלי הטוב גרם לי להגיע למחלקת שיקום נהדרת בבית החולים "הדסה" בהר הצופים, לידי צוות נפלא. עד היום קשה לי להבין כיצד הצליח להתקבץ למקום אחד צוות כה מיוחד של אנשי מקצוע מופלאים ומסורים.

הודות להם ובעזרת ה' יתברך אני אכן חי וקיים. אך עם היציאה מן החממה של השיקום, אתה נזרק לעולם זר, כמעט עוין, והנורא מכל המפגש עם מציאות שונה: מאדם שלם, העובד ומפרנס, אתה הופך לנכה - שבר כלי התלוי באחרים בדברים הפשוטים ביותר של הקיום.

במהרה אתה מגלה כי אין חברים! כל אותם עשרות ומאות חברים שהשגת בחייך מוכנים אמנם לבוא ולבקר בבית החולים, אך אחר כך חלקם נרתעים, מתייחסים לנכות כאילו היא מחלה מידבקת.

גם הטיפול הרפואי והשיקומי נחתך באחת ונפסק. אם בבית החולים אתה נתון לתרגילי פיזיותרפיה יום-יומיים ולתרגול אינטנסיבי של "ריפוי בעיסוק", הרי עם צאתך אתה מועבר ל"טיפול המשך" של קופת החולים (במקרה שלי "המאוחדת") המקצה אחות אחת לאלפי נפגעים.

במקרה הטוב אתה זוכה ל"ביקור-בית" אחת לשנה. אני גם לזה לא זכיתי. הניסיונות ההתחלתיים של המשך הפיזיותרפיה נפסקים במהרה, לאחר שגם למטפלות נמאס ממך כי הטיפול הופך שגרתי ואין פריצות דרך, ואתה נתון לחסדו של "סל-הבריאות" המתעלם מן הצרכים המיוחדים.

עמותת הסיוע לנפגעי CVA

במצב אותו תיארתי הגעתי אל הארגון הנפלא הזה. עמותת הסיוע לנפגעי אירוע מוחי ובני משפחותיהם.  מדובר בארגון חברים לעזרה עצמית-הדדית. חברים בה כמה עשרות נפגעים המיפלגים.

אני חבר בארגון הירושלמי (יש ארגון ארצי שמרכזו  בחיפה,  פרטים בהמשך) אך רק לאחרונה נפגשנו ונודע לנו זה על זה ואפילו הקמנו איגוד ארצי של עמותות.

חברי העמותה הירושלמית נפגשים אחת לשבוע, בימי רביעי אחר-הצהרים, לפעילות הכוללת: שעה של פיזיותרפיה קבוצתית, הפסקה חברתית על כוס קפה/תה ועוגיות, ושעת פעילות.

אחת לחודש מתקיימת הרצאת רופא או מומחה פרה-רפואי על דרכי טיפול וגורמים למחלה. אחת לחודש יש בילוי חברתי, לרוב שירה בציבור, מלווה בנגינה.

כמו כן, אחת לחודש מתקיימת הרצאה או שיחה בהנחיית אחד החברים ואחת לחודש פגישה עם אחד ממקימי העמותה : אישיות  מופלאה בשם חיים קוזוכוביץ', עובד סוציאלי הרתוק בעצמו לכיסא גלגלים אך פועל ומפעיל.

הוא לרוב משוחח על איכות חיים במצב של פגיעה ומשתף את כל החברים בשיחה (לאחרונה העביר סדרה מיוחדת של טיפולי הרפיה).

להבהרה, אינני יו"ר העמותה, אני חבר הנהלה פעיל אשר לקח על עצמו את תפקיד "שר החוץ" ומקדיש זמן ומרץ למאבקים עם ביורוקרטיות אטומות ולמאבק במקורות הנגע בתקווה למנוע את הגידול של עשרה אחוז ויותר נפגעים מדי שנה. וכאן אני פונה אליכם.

עצם המפגש עם אנשים במצבך ולעתים אף  גרוע משלך והתמיכה ההדדית מאפשרים קיום בכבוד, תוך שמירה על צלם אנוש.

דרכי התקשרות

יו"ר העמותה היא הגב' אסתר בר-שי שבעלה הוא מן הנפגעים הקשים. אליה אפשר לפנות (ת"ד 3370 ירושלים 91033. טל. 02-5639548 או אל כותב טורים אלה טל.-050-7861881) בנושאי העמותה.

לקשר עם הארגון הארצי - עמותת "נאמן" - שמרכזו כחיפה:

  • היו"ר הארצי –  גב' לילי מאור  טל. 04-8380377
  • המנכ"ל - גב' סנדרה לוי  טל. 048255054
  • סניף הקריות – גב' חוה בוגוסלבסקי  טל. 2890 04-870
  • סניף מרכז (ת"א) – מר שלמה דלמאי  טל. 03-6994715
  • סניף דרום (ב"ש) – מר איזי שרף  טל. 08-6562436
  • גילי מערבי – גב' עדנה בלכר  טל. 04-9850880
  • אתר אינטרנט – www.neeman.org.il
  • אי מייל – neeman@neemancva.org.il
  • אי מייל ירושלים cva02@gmail.co.il

למידע בנושא זכויות נכים לחץ כאן
מאמרים אחרונים

קישורים
- שיקום וטיפול בהידרותרפיה
- טיפול ב - TPA
- טיפול בנזק שניוני
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ
- הפרעות בשעון הביולוגי
- מרכזי שיקום ייחודיים בארץ
- מיהו המטפל האידאלי עבורך?

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:רפואה משלימה | הפרעות חרדה | מתח נפשי | שבץ מוחי בעולם | סוגי שבץ מוחי | מערכת העצבים | הדעה והדיבור | מפת האתר