צנתור עורקי הצוואר - מהלך דחוף לאחר שבץ מוחי

צנתור עורקי הצוואר בסמיכות לאירוע מוחי

טיפול זה, כקודמו, מתאימים למקרה של דימום, הטיפול נעשה בעזרת סליל דקיק של פלטינה החוסם את הנקב. אחד התנאים הוא מתן הטיפול לא יאוחר משלוש שעות מאז האירוע.

אגב, בדיקה שנעשתה בהונג-קונג העלתה כי משך הזמן הממוצע שנדרש לנפגע להגיע לחדר המיון היה 11 שעות. לאחר מסע הסברה גדול בכל אמצעי התקשורת צומצם הזמן ועתה הוא שעתיים ורבע, אך עם זאת הוא הביא לעומס עצום על בתי החולים.

זכרו, כי בכל מקרה של חולשה ביד או ברגל או קשיי דיבור פתאומיים - יש להגיע לנוירולוג תוך שש שעות. בכך אפשר להציל חיים ולמנוע סבל. קיראו על סימני אזהרה לשבץ מוחי.

הצנתור, כלי בדיקה מקובל ללב, ופחות שכיח בעבר לבדיקת מוח, היה לכלי טיפולי, המחולל נפלאות ומציל חיים בטיפול מיידי, גם בתחום השבץ המוחי. לאחר שה-FDA אישר בשנת 1994 טיפולים כאלה באירועי שבץ מוחי, חלה התקדמות מהירה שהובילה לפיתוח טכנולוגיות חדישות. בכל כנס רפואי מוצגים פיתוחים חדישים מהפכניים המאפשרים גישה למקומות נוספים במוח, והצלה של נפגעים.

טכניקה זו והמכשור הנדרש מצויים רק במרכזים בודדים בארץ. גם כיום (2003) עליך להתפלל שאם תקבל אירוע הוא יהיה בקרבת בית חולים מצויד ומאומן לטיפול, ובשעת התורנות. [אביא כאן סיפור מעשה, שהגיע אלי מכלי שני ואיני ערב לדיוקו]: פרופסור זאב לב, מייסד ומנהל המכון הטכנולוגי הגבוה  בירושלים, יצא ביום שישי בצהרים לחיפה, כדי לתת הרצאה בחוג בו הייתי גם אני.  בדרך הוא קיבל שבץ-מוח, והובא מיידית לבית החולים, שיבא, שהוא בית חולים המצויד בחדר מיון המותאם במיוחד לטיפול כזה. אולם, בהיות הזמן - יום שישי אחר הצהרים, לא היו עובדים שיקבלו אותו, כך נפטר אחד המוחות הגדולים בישראל].

אודות המפרצת

לצורך הטיפול - חשוב מאוד לקבוע מיידית האם האירוע הוא כתוצאה מקריש דם אשר גרם לסתימת עורק או להפך, הוא הרחבה מקומית של עורק במוח, מה שכינינו "מפרצת". הסיבה השכיחה ביותר למפרצת כזו היא גורם גנטי. כאשר אדם נולד עם התרחבות מקומית בכלי דם (אנאורימה), יש מקרים בהם היא עשויה להביא לדימום, ויש מקרים בהם אדם חי ובריא מבלי לדעת כלל שבמוחו קיימת הרחבה כזו.

למפרצת שלושה ביטויים עיקריים: "דימום מוחי תת עכבישי" שהוא השכיח ביותר (כשמונים אחוז מפקיעות המפרצת), אפקט של לחץ על כלי-דם, הגורמת לפיזור תסחיפים לכלי דם שכנים הגורמים להריסתם.

ביטוי אחר יותר מסוכן הוא "דימום תוך-מוחי" אשר כתוצאה ממנו כשליש מן הנפגעים נפטרים, וכשליש סובלים מנכות קשה. דווקא כאן עיקר ההתקדמות, ובטיפול מהיר ניתן לסתום את המפרצת, ובכך למנוע נזק שניוני ודימום נוסף. הטיפול נעשה דרך צנתור, ללא צורך בפתיחת הגולגולת.

מהלך הצנתור

כמו ברפואה הכללית, גם בניתוחי-מוח נכנסת הטכנולוגיה של הכנסת קטטר זעיר דרך עורקים פריפריים במפשעה או בבית השחי וניווטו אל האזור הפגוע. על הקטטר מורכב בלון או תומך מתכתי (סטנט) או מוזרקים דרכו חומרים המטפלים בבעיה שאובחנה, כמו חומרים נוגדי קרישה או סתמים. כך נעשה טיפול  בהרדמה מקומית ונמנעים סיבוכים, זיהומים וכאבים, ובעיקר פחות חשש לנזק בשעת הניתוח.

השיטה הקרויה צנתור כבר מקובלת שנים רבות כאמצעי אבחנה, אך רק בשנים האחרונות התפתחו  היישומים הטיפוליים שלה.

הטיפול האנדו-וסקולרי (כלי-דם) כולל -  פתיחת סתימות, הרחבת היצרויות וגם עצירת דימומים והזלפה ישירה של תרופות. כך למשל מתבצעת הרחבת עורק קרותי (מעורקי התרדמת המזרימים דם למוח).

השיטה מתאימה במיוחד לאנשים במצב כללי ירוד, כאלה שאינם מסוגלים לעמוד בניתוח הכרוך בהרדמה כללית, ובמקרה של "מפרצת מוחית" (התעבות או הרחבה של כלי דם במוח, הגורמת לדופן כלי הדם להיעשות דקה עד סכנת קריעה המביאה לדימום בתוך המוח).

עד כה היה מקרה כזה מצריך פתיחת הגולגולת והידוק המפרצת במעין אטב. בשיטת הצנתור חודרים לכלי דם  ומכניסים סטנט מצופה החוסם את המפרצת מבפנים. אמנם טיפול זה אינו מתאים לכל מקרה, אך לאלה שהוא מתאים, הוא חוסך ניתוח מסובך.

הטכנולוגיה יעילה גם להזלפה ישירה של תרופות, למשל להחדרת תרופות ממיסות לקרישי-דם, או כדי לצמק גידול. באמצעות צנתר אפשר לקחת דגימות (ביופסיות) לצורכי אבחון.

כמו בכל טיפול, גם כאן עלולים להיות סיבוכים, אך הסיכון הרבה יותר קטן, כמעט מינימלי.

כמו בכל מקום אחר באתר, אני מביא זאת לידיעת הקורא כדי שיעלה את האופציה בפני הרופא המטפל, מתוך ידיעה שהיא פחות טראומטית מניתוח וזמן ההחלמה קצר יותר. אולם רק הרופא המומחה יכול לקבוע אם היא אכן מתאימה למקרה הספציפי.

למידע נוסף באתר:
מאמרים אחרונים

קישורים
- שבץ מוחי
- גילוי מוקדם של טרשת עורקים
- הכולסטרול הטוב כמונע שבץ
- על המבנה האנטומי של מוחינו
- אילו סוגי זיכרון קיימים?
- אודות מחלות והזדקנות
- עובדות ומספרים על שבץ בעולם

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:CVA | מתח נפשי | הפרעות בשעון הביולוגי | זיכרון וכימיה | אפזיה | שיחה עם רופא | שבץ שני | מפת האתר
צנתור עורקי הצוואר יש לעבור לא יאוחר משלוש שעות מהאירוע המוחי.