תזונה, רפואה משלימה וטיפולים אלטרנטיביים

דומה כי התחום בו חלה התפתחות דראסטית בישראל הוא זה של "הרפואה המשלימה". ענפים רבים בתחום זה עלו ארצה וקיבלו לגיטימציה, מה שכמובן בא לידי ביטוי גם בתהליך הטיפול בנפגעי שבץ מוחי (CVA). אפילו קופות החולים אשר בלחץ האוצר נאלצו "להתייעל" ומחקו ענפי רפואה שלמים, בפרט בתחום הרפואה המונעת והתרופות החדישות - הכניסו למערכת מרפאות לטיפול אלטרנטיבי (אולי בלחץ הקהל, ואולי כאשר איתרו דרישה גוברת, מצאו ענף בו ניתן בקלות יחסית להעלות את "דמי ההשתתפות").

בין הענפים הפופולאריים, שרבים טוענים כי אכן יש בהם ממש והם עוזרים, נזכיר את:

 • שיאצו - שיטת עיסוי סינית, המבוססת על לחיצות.
 • טווינא - עיסוי בעזרת שמנים, שמוצאו מהודו.
 • נטורופתיה - טיפול באמצעות צמחי מרפא לא-מעובדים.
 • רייקי - ריפוי אנרגטי, ביפנית המילה "ריי" - פירושה 'כוח עליון', ואילו 'קי' הוא החיים (אגב בתורת הקבלה מצאנו שאחד משמותיו של הקב"ה הוא ריי).
 • אקופונקטורה - דיקור
 • הידרותרפיה - טיפול פיזיותרפי המבוצע בתוך מים ומנצל את תכונותיהם.

הטכניקות הללו אכן מסייעות לרבים. מבלי שניכנס לדיון אם עיקר כוחן הוא בהשפעה הנפשית או הפיזיולוגית, העובדה היא שרבים נזקקים להן וסגולותיהם הטיפוליות חשובות ממש כמו עשיית אמבטיה.

הבעיה העיקרית היא הנטייה של רבים מהמטפלים (או יותר נכון המטפלות, שכן גם כאן הגברים מהווים רק כעשרה אחוזים) לשלב מיסטיקה עם רפואה הוליסטית. מרפאה בהילינג אותה הכרתי טוענת להצלחה גם בטיפולי פריון, זיווגים ושלום-בית, והיא נעזרת ב"מטוטלת", מתוך גישה שהריפוי הוא בתחום שמעבר למוחשי.

אינני רואה עצמי מוסמך לחוות דעה או להמליץ אך ברור לי שמרבית הטוענים שהם בעלי כוחות מיסטיים אינם מסוגלים להבין אפילו את המבוא לתורת הקבלה. ואינם מבחינים בין מיסטיקה למאגיה.

רפואה משלימה

כפי שאפשר לראות בספר, אנו מייחדים מקום רב לרפואה המשלימה (המכונה בטעות "אלטרנטיבית"), זאת בעיקר מן הסיבות הבאות:

 • הרפואה המשלימה אינה מזיקה לרוב, תופעות הלוואי של העשבים והמינרלים אינן כה חריפות כמו תופעות הלוואי של התרופות הכימית
 • חלק ניכר מנפגעי השבץ המוחי נפגעו כתוצאה מלחץ, והרפואה הקונבנציונלית מלחיצה מאוד. אותי אישית מראה מזרק או סכין ניתוח מכניס ללחץ, בעוד תה ירוק או טיפול רפלקסולוגי משרים שלווה ונועם
 • הרפואה המשלימה באה בדרך כלל במקומות בהן המדיצינה נואשה. היא מפיחה תקוות, ועצם התקווה מביאה מרפא
 • הגישה ההוליסטית, לראות את כל מערכות הגוף כתלויות הדדית, נראית נבונה ונכונה ולכל אחד מאיתנו יש הוכחות רבות לכך
 • לי  יש הרגשה שהנפיחות של הרופאים ה"מומחים" מעידה במקרים רבים על חוסר רגישות או חוסר גישה נבונה, בעוד מרפא טבעוני, בדרך כלל, אינו מהסס להודות "אינני יודע"
 • אין הרפואה הטבעית באה במקום ה"מדעית", היא רק משלימה אותה
 • כמובן, אני חוזר ומדגיש לכל אורך הספר, "היזהרו מנוכלים" ועוד יותר מבעלי ידע חלקי ועושי נפלאות ויידעונים למיניהם
 • מידע זה כאמור אינו מוגש על ידי רופא, אלא על ידי נפגע שסבל וסובל. בחרתי להביא מה שנוכחתי שאכן הועיל לי, בתקווה שיועיל לאחרים.

"כל פגיעה ברשת העצבים במוח משפיעה, במידה זו או אחרת, על כל המערכת: פגיעה בתפקוד הגופני משליכה בהכרח על תחושתו של הנפגע ורגשותיו ביחס לעצמו ולעולם, סדרי העדיפויות שלו, אופן התנהגותו והתמודדותו עם מצבים שונים".

ממשיך ואומר הנוירופסיכולוג ד"ר אלון וסרמן: "יש להבחין בין שלושה סוגים של נזק מוחי: נזק שארע בעקבות תאונה, נזק בשל גידול סרטני או פנימי אחר ונזק מתפתח הנגרם בשל מחלות כמו אלצהיימר. מאחר שהנזק הוא רב-מערכתי, הרי שגם הטיפול צריך להיות כולל".

טיפולים אלטרנטיביים והפרדוקס האסיאתי

במדינות דרום מזרח אסיה שיעור החולים בסרטן, במחלות לב וכלי דם - נמוך מאוד, וזאת חרף נוהגי עישון גבוהים. תופעה זו מעסיקה חוקרים רבים. פרופסור באואר סומפיו, מנהל המחלקה לניתוחי לב וכלי דם באוניברסיטת הרווארד, טוען כי חריגה זו היא עקב ההגנה שמספק התה הירוק. תושבי אסיה נוהגים לשתות בממוצע 1.2 ליטר תה ירוק ביממה, דבר המספק להם מנת הגנה נגד חמצון (אנטיאוקסידנטים).

ממצא דומה העלה הפרופ\' הנכבד לגבי תושבי צרפת הידועים כמפריזים בצריכת שומנים כבדים בארוחותיהם. אולם, במקרה זה ההגנה היא בזכות היין האדום-יבש שנכלל בכל הארוחות הכבדות, וגם הוא מכיל חומרים נוגדי חמצון.

כמו כן, קיימות שיטות טיפול נוספות המתבססות על תזונה מיוחדת המותאמת לצרכיהם של נפגעי אירוע מוחי ומסייעת בתהליך השיקום. לאורך השנים נמצא קשר ישיר בין צריכת מזונות מסוימים המתאפיינים בסגולות ריפוי לבין שיקום הגוף לאחר אירוע מוחי וחלקם אף יכולים לצמצם את הסיכון ללקות בו.

רוצים לדעת עוד על יתרונות הטיפולים האלטרנטיבים? קראו על עקרונות ההידרותרפיה.


טיפול טבעי בדיכאוןCVA שבץ מוחי - המדריך לנפגעי שבץ מוחי בישראל. מידע על טיפול בדיכאון באמצעים טבעיים.עיסוישבץ מוחי CVA - המדריך לנפגעי שבץ מוחי בישראל - מידע על עיסוי בריאותי. העיסי משמש פעמים רבות גם לצורך שמירה על בריאות והוא כלי חשוב בשימור איברים משותקים בקרב נפגעי שבץ מוחינוגדי חמצוןהמדריך לנפגעי שבץ מוחי בישראל - כיצד נוגדי חמצון ושתיית יין אדום יכולים לעזור במניעת שבץ.שבץ והידרותרפיהמדריך לנפגעי שבץ מוחי - כיצד הידרותרפיה יכולה לסייע בשיקום לאחר שבץ מוחי? קראו חוויות מגוף ראשון. טיפול הוליסטימדריך לנפגעי שבץ מוחי - טיפול אלטרנטיבי הוא אפקטיבי מאוד הן לצורך מניעת שבץ מוחי והן לצורך טיפול בנפגעי שבץ. קראו על רפואה סינית ושיטת פאולה.מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר