שיקום נפגעי שבץ מוחי וטיפול בהידרותרפיה

מבקר המדינה בשפתו הסטרילית, כותב בדו"ח לשנת 2001: "במצב הקיים יש חשש ששיקולים כלכליים יגברו על השיקולים הרפואיים בהתקשרויות בין קופות החולים למוסדות השיקום השונים".

המבקר אומר "הטיפול השיקומי ומוסדות האשפוז צריכים להיקבע בראש ובראשונה על פי צרכי החולים". תוך כתיבת הדברים ואיסוף החומר התברר לי כי שפר גורלי.

רק כרבע, או ליתר דיוק 27% מהלוקים בשבץ-מוחי, מופנים למחלקות שיקום בבתי חולים. 61% מוחזרים לבתיהם היישר מבית החולים בו אושפזו, ו- 12% מועברים למוסד סיעודי, אך בשל מצוקות מקום במוסדות הסיעודיים רובם מוחזרים הביתה תוך 3 חודשים.

נתונים אלה נאספו על ידי ד"ר נטע בנטור ממכון ברוקדייל ומשמעותם היא שלרוב החולים בישראל אין סיוע לאחר אשפוזם בשל אירוע מוחי.

זוהי עובדה חמורה ביותר, הן לגבי אורך החיים הצפוי לנפגעים והן לגבי העלות לאוצר המדינה. המחקר הראה כי אחוז המשתקמים מאלה שעברו שיקום מסודר כפול מהאחרים. לפי אותו מחקר מתרחשים בישראל מדי שנה בין 12,000 ל- 15,000 מקרים חדשים של שבץ מוחי, כשני שליש מהלוקים הם בני 65 ומעלה.

מוסדות שיקום וסיעוד וקופות החולים

למבוטחי קופת חולים כללית (שירותי בריאות כללית) סיכוי רב יותר לזכות בשיקום, כי לקופה זו מוסדות שיקום בבעלותה, ואילו מבוטחי קופת חולים "מכבי" מופנים ברובם למוסד סיעודי (כי לפי תפיסת מנהלי מכבי אלה הם המוסדות המתאימים).

הבעיה היא שמוסדות אלה אינם ערוכים לשקם ולהחזיר לחיים תקינים אלא לטפל ולאשפז. בעת ההגהה [יוני 2009] הגיעה אלי פניה הטוענת כי לאחרונה דווקא חולי "הכללית" באזור ירושלים , אינם מופנים כראוי לשיקום,אלא למוסד גריאטרי שאינו בנוי ואינו מסוגל לתת פעולות שיקום - הטענה לא נבדקה על ידי ולא אומתה.אבל אני ממליץ למשפחות הנפגעים לעמוד על המשמר ולא לוותר.

משרד הבריאות קיבל את תוצאות המחקר ופנה לקופות החולים בבקשה להפנות נפגעים למחלקות שיקום ולא למוסדות סיעוד. מסתבר שההיענות שונה לפי מחוזות. אם איתרע מזלך ואתה שייך למחוז דרום, הסיכויים שלך לזכות בשיקום קטן לעומת מחוזות אחרים.

טיפול בהידרותרפיה

הידרותרפיה - טיפול פיזיותרפי המבוצע בתוך מים ומנצל את תכונותיהם. טיפול זה מקובל כבר אלפי שנים, היה מוכר ומקובל ביוון וברומי וכן גם בסין וביפן.

אך המהדורה המודרנית היא חדשה יחסית ולמעשה החלה להתפתח ולהתמסד בישראל רק באמצע שנות התשעים, במיוחד התרמותרפיה.

במסגרת חוק הבריאות הממלכתי רק הקופה הכללית (שירותי בריאות כללית) מספקת שירותי הידרותרפיה, בעיקר במסגרת מחלקות הפיזיותרפיה בבתי החולים לוינשטיין וסורוקה, אך מפנה לטיפולים גם בבריכות הטיפוליות ב'תל-השומר' וב'אסף הרופא'.

הקופה מאפשרת במסגרת ההסדרים עד 35 טיפולי בריכה בשנה, בהשתתפות עצמית של 40 שקל לטיפול (נכון למרץ 2004).

השפעות הטיפול

  • גירוי תנועות - התנועה במים יוצרת גירוי נגדי ומשפרת את התנועתיות
  • הפחתת כאב - עטיפת המים מפחיתה את רגישות קצות העצבים, נותנת תמיכה לגוף ומקלה על האבר הפגוע לשאת את עצמו
  • הרפיה - הפחתת הכובד במים מסייעת להרפיית שרירים ולמניעת התכווצויות (למידע נוסף בנושא הרפיה)
  • חיזוק שרירים - חום המים מגביר את זרם הדם ומעלה את פעילותם. התרגול במים קל יותר מאשר באוויר, התרגול כנגד מסת המים מגביר את יכולת השריר
  • הפחתת עומס על המפרקים - הירידה במשקל הגוף במים (כוח העילוי) משחררת עומס ומשקל ומאפשרת תנועה טובה יותר
  • הקניית  שיווי משקל - כוח העילוי (חוק ארכימדס) מסייע להתמודד עם שיווי המשקל, אמנם  בתרגול, בשלב הראשון אדם שאינו רגיל, אינו יודע להסתייע בתמיכה שהמים נותנים ולכן יש צורך בטיפולים חוזרים
  • שיפור תנועת המפרקים - גורמי הנוקשות והמתח הקיימים ביבשה מתפוגגים במים, הפחתת הכאב בתנועת המפרקים מאפשרת שיפור תנועתם
  •  השתחררות מעזרים - אדם הנזקק להליכון, לקביים, לסד או למקל, יכול לנצל את התמיכה של המים ולנוע בהם ללא העזרים - דבר המשפר את סיכוייו גם מחוץ למים
  •  שינוי תבנית - המים מאפשרים השתחררות מהתבנית הנוצרת כתוצאה מהיצמדות לעזרי ההליכה
  • מניעת טראומה - נפילה במים אינה גורמת שברים, אך מחייבת ליווי מטפל להבטחת שמירת הראש מעל פני המים

מאידך - יש להתרגל לשוני, להפיג פחדים, דבר המחייב התקדמות איטית.

רוצה לקבל טיפול בהידרותרפיה? לחץ כאן!

לסיכום - טיפול בהידרותרפיה מומלץ ביותר (מתוך ניסיון אישי רב). לצערי, חלתה המטפלת ההידותרפיסטית שלי, ומאז לא הצלחתי למצוא אחרת או אחר. מצבי מדרדר, בעת שלדעתי הטיפול הזה היה מסיע לי לשמור ולהישמר.

אמנם הופניתי ע"י קופת החולים שלי אל  צוות טיפולי בירושלים, שלא ידעתי על קיומו, אך כאשר הגעתי אליו,התברר לי שיהיו לי קשיים טכניים רבים.

מסיבה זו נאלצתי לוותר ולקוות שיבוא יום בו אמצא מחליפה לתרפיסטית הנפלאה שלי [ג'ין] או היא תחלים עד כדי להמשיך בטיפולים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- איך תמנע את השבץ?
- האם אתה לחוץ? בחן את עצמך
- אזהרה! סימנים מקדימים לשבץ מוחי
- השפעת מתח נפשי על נגוף

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מבנה המוח | התפתחות המוח | הזקנה והמוח | מפת האתר