תהליכי ההזדקנות והפגיעה בזיכרון

לפי הידוע, ההזדקנות היא פגיעה מתמשכת ומתגברת ביציבותן של המערכות השונות בגוף. בגופנו נוצרות תגובות כימיות המפחיתות את מספר תאי הגוף הבריאים וכך הן פוגעות ברזרבות הדרושות לגוף כדי להגיב על מצבי איום.

אובדן התאים פוגע בכושר הייצור של הגוף, הן בהתמודדות במחלות שונות, והן בייצור חלקי-חילוף לתאים שנהרסו. שני הגורמים העיקריים האחראים לתהליך ההזדקנות הם: "רדיקלים חופשים" ו"גליציה".

רדיקלים חופשיים הם שברי מולקולות העוסקים בתהליכים כימיים בגוף וגורמים להרס תאים חיוניים. ההרס מתבטא בדברים הבאים:

 1. חמצון שומנים - תרכובות שומניות המתחמצנות על-ידי רדיקלים-חופשיים ומשחררות רדיקלים-חופשיים נוספים בתגובת שרשרת.
 2. חיבורים צולבים - הכוונה לפגיעה בחומר הגנטי DNA המשנה את מבנהו. DNA פגום שוב אינו יכול למלא את תפקידו החיוני בגוף האדם.
 3. נזק לקרומי התאים - פגיעה בשלמות הקרום מקטינה את יכולת התא לספוג חומרי מזון ולסלק מוצרי פסולת, כלומר: פסק דין מוות לתאים.
 4. ביקוע קרומי אנזימים - במיוחד האנזים ליסוסומאל שכאשר הקרום העוטף אותו נפגע הוא נשפך לתוך פנים התא והורס בו חלקים חיוניים, לרבות גרעין התא.

ה"גליקציה" הוא תהליך בו משתנה מבנה החלבון בהשפעתה של מולקולת הסוכר. סוכר הדם (גלוקוזה) וסוכרים אחרים מתרכבים על חלבוני הגוף ומעוותים את המבנה הבסיסי שלהם. ככל שעולה הגיל, נוטה רמת הסוכר בדם לעלות אף היא, שיעור הנזק בחלבון מצוי ביחס ישר לריכוז הסוכר בדם.

כדי להיאבק ב"רדיקלים החופשיים" וב"גליציה" יש להגדיל באופן משמעותי את נוגדי החמצון התזונתיים (אנטיאוקסידנטים). גישה זו אפקטיבית ביותר נגד השפעותיה המשניות של ההזדקנות וביכולתה למנוע מחלות.

היא יכולה להוסיף בין 5 ל- 15 שנות חיים. שילוב גישת נוגדי החמצון והגישה האנטי-גליציונית מפחית את ההסתברות למחלות זקנה רבות, ביניהן: אריטריטיס, סוגי סרטן שונים, מחלות לב, אירוע מוחי ופגעים אחרים.

נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ימי קארטר, כותב בספרו "יתרונות ההזדקנות". THE VIRTUES OF AGING (בתרגומו של מר לב חקק): "תוחלת החיים באמריקה עולה ב-110 ימים בכל שנה. בשנת 1998 חצתה את קו 76 השנים. בשנת 1956 היו באמריקה 2500 איש בני למעלה ממאה. בשנת 1986 היו 25,000 ובשנת אלפיים יהיו יותר מ-268,000.

לא רק חיינו נעשו ארוכים יותר, אלא מבחינות רבות שווה כל שנה כמה שנים לעומת הדורות שעברו. רבים מאתנו נוסעים בשנה אחת יותר מרחקים מאשר עבר מרקו-פולו בכל חייו. בכל הנוגע לידע וניסיון - ניסיון החיים של דור אחד בימינו מקביל לאלף שנה של דורות שחלפו".

"אם מספר שנותינו עלה ב-50% הרי התפקוד שלנו עלה במאה אחוז. "כעשרים אחוז מן האמריקנים בגיל העשרים מצביעים בבחירות, אחוז המצביעים עולה לשלושים בגיל ה- 30, לארבעים בגיל 40, לחמישים בגיל ה- 50, ולששים בגיל 60."

"בריאות היא יותר מיכולת גופנית, היא כוללת התחשבות בעצמנו, שליטה בעניינינו, קשר טוב עם אחרים ותכלית בחיים. כשני שליש מהמחלות ומקרי מוות בטרם עת נגרמים על ידי בחירה מרצון בסגנון חיים מסוים ויכולים בהחלט להימנע ממנו או לשנות את הפגע בעזרת הרגלים נכונים".

"האושר איננו מגיע אלינו מעצמו, אנו חייבים לשאוף אליו באופן ישיר, בהתלהבות ובדמיון. פרופסור בודד, הרץ חמישה קילומטרים מדי בוקר, אינו מאושר יותר או מצליח יותר מאיכר בפנסיה שמעולם לא סיים תיכון, אבל יש לו משפחה מלוכדת ואוהבת, אשר המאמץ הפיזי הגדול ביותר שהוא עושה, הוא לחבק את רעייתו כמה פעמים ביום".

"אתה זקן, כאשר חרטות תופסות את מקום החלומות בחייך".

זיכרון ושכחה

מנגנוני המוח עוסקים בזכירה (שמירה בזיכרון) ובהיזכרות (שליפה מהזיכרון). כחלק מתהליך ההזדקנות נוצרת האטה העלולה להוביל להפרעות זיכרון. החל מגיל 20 תאי מוח המעורבים בפעולות אלה מתחילים למות, ופוחתת כמות הכימיקלים המחברים בין תאי המוח.

התוצאות מתחילות להיות מורגשות בגיל 50. תופעה רגילה היא שכיחת שמות, בפרט של מכרים חדשים. בשנות השישים לחייו, מתקשה האדם בפעולות הדורשות התעסקות במספר משימות בו-זמנית.

כל אלה תהליכים נורמאליים, אך יש פגיעות קשות בזיכרון ובתפקודי מוח אחרים, למשל זו הקרויה דמנציה DEMENTIA. תופעה ידועה מתופעות הדמנציה היא מחלת אלצהיימר, בה חלה פגיעה קשה בתאי העצב באזורים מסוימים במוח.

גם אירוע מוחי או סידרה של אירועים הפוגעים באזורים מיוחדים במוח עלולים לפגוע קשה בזיכרון, אם בזיכרון לטווח קצר, או בזיכרון ארוך הטווח.

אחת הבעיות היא תחושת החרדה, כאשר פגיעה "נורמלית" בזיכרון מתפרשת כחשש לתחילה של אלצהיימר. על זה יש משפט מפתח מקובל: "אם שכחת היכן מפתחות הרכב, לא קרה כלום, אך אם המפתחות בידך ואינך זוכר מה עושים איתם - זה הזמן לחפש עזרה רפואית".

שאלון לבדיקה עצמית מוצע בזה:

 • האם חפצים אישיים שלי הולכים לאיבוד לעתים קרובות?
 • האם קשה לי לבצע מטלה הדורשת סידרת פעולות (למשל בישול)?
 • האם אני מתקשה בפתרון בעיה שגרתית? האם הקושי חוזר?
 • האם יש לי בעיות התמצאות בזמן ובמרחב?
 • האם צצו בעיות בנהיגה שלא היו קיימות קודם?
 • האם אני מתקשה בלמידת דברים חדשים?
 • האם קורה לי שאני חוזר על אותו משפט או סיפור פעמיים (באותו יום?
 • האם אני מתקשה בקבלת החלטות?
 • האם יש לי בלבול בנושאים כספיים פשוטים?
 • האם אני מתקשה למצוא את המילים הנכונות?
 • האם לעתים קשה לי לעקוב אחר מהלך שיחה?
 • האם יש לי שינויי התנהגות (פגיע יותר, חסר סבלנות, גילויי תוקפנות)?
 • האם אני אדיש כיום לנושאים שעניינו אותי בעבר?
 • האם השינויים הנ"ל ממשיכים ומחריפים?

רק אם כל הסימנים הללו מופיעים, פנה לנוירולוג. אך אם רק אחד מהם, זו עשויה להיות תופעה שגרתית שאין להיבהל ממנה. בכל מקרה יש היום טיפול רפואי שיכול לעזור רבות - אל תתעלם!

לקריאה נוספת בנושא תהליכי הזדקנות:

 
מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר